Uczelnie i instytucje

Jedyne takie studia w Polsce - "Przesiedlenia - Totalitaryzm - Zagłada"

Rozpoczął się nabór na niestacjonarne studia magisterskie II
stopnia o specjalności "Przesiedlenia - Totalitaryzm - Zagłada".
To pierwsza tego typu specjalność na polskich uczelniach. Studia
będą prowadzone wspólnie przez Państwowe Muzeum Auschwitz-
Birkenau w Oświęcimiu oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Jak informuje przedstawiciel Muzeum Paweł Sawicki, celem nowych studiów jest gruntowne przygotowanie młodych ludzi do pracy w miejscach pamięci, placówkach muzealnych oraz ośrodkach edukacyjnych zajmujących się badaniem i popularyzowaniem wiedzy na temat II WŚ oraz upamiętnianiem Auschwitz i Holokaustu.

Jak zapowiada Sawicki, tematyka zajęć, których rozpoczęcie planowane jest w październiku 2009 roku, koncentrować się będzie głównie na historii XX wieku, jako stulecia szczególnie naznaczonego tragedią ludobójstwa i II Wojny Światowej. W programie dużo miejsca poświęcone zostanie Holokaustowi prezentowanemu w szerokiej perspektywie historycznej. Studenci zapoznawać się będą z problematyką Auschwitz w kontekście masowej zagłady Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz innych narodów i grup społecznych.

Poza kwestiami historycznymi omawiane będą także problemy natury moralnej, socjologicznej i pedagogicznej związane z Holokaustem.

Jak wyjaśniają władze Muzeum, propozycja adresowana jest do absolwentów studiów I stopnia z dyplomem licencjata kierunków humanistycznych lub pedagogicznych. Nauka potrawa dwa lata i odbywać się będzie w trybie niestacjonarnym.

Nabór na studia prowadzi Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (tel. 012-662-61-82, e-mail: ihap@ap.krakow.pl).

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej: http://pl.auschwitz.org.pl/m/index.php?option=com_content&task=view&id=948&Itemid=10

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Elektromobilność - nowy kierunek na Politechnice Białostockiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera