Ocena stężenia rakotwórczych związków z dymu papierosowego w moczu
może pomóc oceniać ryzyko zachorowania na raka płuc - o wynikach
amerykańskich badań informuje serwis internetowy EurekAlert.
Dr Yuan ze swoimi kolegami sprawdzali, czy obecność w moczu osób palących rakotwórczego związku z dymu papierosowego, nazywanego w skrócie NNAL, może pomóc przewidywać ryzyko zachorowania na raka płuc. Badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że NNAL pobudza rozwój tego nowotworu, ale jego rola u ludzi nie została dokładnie zbadana.
Naukowcy objęli badaniami 18.244 mężczyzn z Szanghaju oraz 63.257 mężczyzn i kobiet z Singapuru. W trakcie wywiadów medycznych zebrano dane na temat ilości wypalanych papierosów, diety oraz innych elementów stylu życia pacjentów. Od ponad 50. tys. badanych pobrano próbki krwi oraz moczu do testów.
Aby ocenić wpływ NNAL na ryzyko raka płuc, naukowcy skoncentrowali się na 246 palaczach, którzy w ciągu 10 kolejnych lat zachorowali na ten nowotwór. Dla porównania wybrano 245 palaczy, u których choroba się nie rozwinęła.
Okazało się, że pacjenci ze średnim poziomem NNAL w moczu byli o 43 proc. bardziej narażeni na raka płuc, w porównaniu z osobami, u których stwierdzono najniższe stężenia tego związku. Dla pacjentów z najwyższym poziomem NNAL ryzyko rosło o 100 proc.
Badacze zanalizowali też próbki pod kątem obecności kotyniny, tj. metabolitu nikotyny, który pozwala ocenić kontakt z dymem papierosowym w ostatnim czasie. Innymi słowy, odzwierciedla poziom nikotyny, jaką ostatnio przyswoił organizm danej osoby.
Obliczenia wykazały, że pacjenci z najwyższymi stężeniami metabolitu nikotyny oraz NNAL mieli aż o 850 proc. wyższe ryzyko raka płuc niż palacze z najniższymi stężeniami tych związków. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak liczba wypalanych dziennie papierosów oraz długość trwania nałogu.
"Palenie prowadzi do raka płuc, ale w dymie papierosowym jest ok. 60 związków rakotwórczych, zatem im lepiej określimy, które z nich w największym stopniu przyczyniają się do tego schorzenia, tym lepiej będziemy potrafili przewidywać jego ryzyko" - komentuje dr Yuan.
Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 100. dorocznym spotkaniu American Association for Cancer Research (Amerykańskiego Stowarzyszenia do Badań nad Rakiem). JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.