Nowa stacja kosmiczna i nowy rosyjski statek kosmiczny

Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) zastąpi na orbicie
okołoziemskiej nowa stacja, która oprócz realizacji zadań
naukowych stanie się miejscem montażu statków wysyłanych na
Księżyc, a także inne planety - powiedział na konferencji prasowej
szef Zarządu Załogowych Programów Roskosmosu Aleksiej Krasnow.

Poinformował on również o wynikach konkursu Roskosmosu na zbudowanie o systemu transportowego nowej generacji do podróży kosmicznych, który wygrała rakietowo-kosmiczna korporacja "Energia". Krasnow podał, że nowy statek będzie przewoził na niską orbitę okołoziemską sześcioosobową załogę, zaś na okołoksiężycową - do czterech osób. Prócz tego powinien on móc wracać na Ziemię z ładunkiem do 500 kilogramów, podczas gdy obecnie "Sojuzami" można dostarczać ładunki do 250 kilogramów. O ile loty na Księżyc na razie wydają się być dość odległą perspektywą, to podróże na orbity okołoziemskie będą kontynuowane także po zakończeniu okresu eksploatacji MSK.

Główny konstruktor korporacji "Energia" Witalij Łopota oświadczył, że zewnętrzny wygląd rosyjskiego statku kosmicznego nowej generacji będzie zaprezentowany przed końcem 2010 roku. "Jednak już teraz można powiedzieć, że będzie on bliski nowemu amerykańskiemu statkowi "Orion" - dodał. Roboczą nazwą statku rosyjskiego jest "Ruś". YY

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera