Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
09.04.2009 aktualizacja 09.04.2009

Migrujące płazy pod ochroną

<strong>Prawie kilometr specjalnych płotków ustawiono wzdłuż dróg w Suwalskim Parku Krajobrazowym (Podlaskie), by pomagać bezpiecznie przechodzić przez drogi migrującym o tej porze roku płazom.</strong> W Wigierskim Parku Narodowym płotki mają być stawiane za tydzień. Wiele żab, które teraz wędrują do miejsc lęgowych, ginie pod kołami samochodów. Płotki zatrzymują płazy, które wpadają do specjalnych naczyń i są przenoszone na drugą stronę drogi przez młodzież szkolną.

Co roku wiosną żaby migrują z miejsc swojej zimowej hibernacji w lesie do zbiorników wodnych, by tam złożyć skrzek.

Jak poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK) Teresa Świerubska, w Sidorówce na obrzeżach SPK od kilku dni stoi prawie kilometr płotków. Bezpiecznie przekraczać drogę pomaga im młodzież szkolna z gimnazjum z Jeleniewa. W tym miejscu przeniesionych zostało już ponad 500 płazów. Świerubska liczy, że uda się przenieść ich kilka tysięcy. Płotki mają stać w Sidorówce do końca kwietnia.

W Suwalskim Parku Krajobrazowym występuje 12 gatunków płazów. Często spotykane są: żaba trawna, moczarowa, jeziorkowa, ropucha szara, grzebiuszka ziemna i traszka grzebieniasta. Rzadkie są natomiast: ropucha wodna, zielona, paskówka, kumak nizinny, rzekotka drzewna i traszka zwyczajna.

W ciągu tygodnia płotki mają ustawiać także pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego. Staną one w okolicach miejscowości Kaletnik w północnej części parku. BUR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024