W stolicy USA zaprezentowano makietę statku kosmicznego nowej
generacji "Orion", który w przyszłości odbywać będzie loty na
Księżyc i Marsa.
Amerykańska agencja badań kosmosu - NASA planuje, że "Orion" zacznie przewozić astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2015 roku. Pięć lat później w programie przewidziany jest lot na Księżyc, a jeszcze po 10 latach - na Marsa. Właśnie do przyszłych wypraw na Czerwoną Planetę zostało zainicjowane to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie technologiczne. "Zajmujemy się tym dlatego, bo chcemy polecieć na Marsa" - powiedział jeden z szefów projektu Don Pearson.
Podróż na Marsa zajmie co najmniej 3 lata, z czego od 6 do 9 miesięcy będzie trwał lot z Ziemi. Znaczna część pozostałego czasu przeznaczona zostanie na oczekiwanie dopóki obie planety nie znajdą się w takim położeniu względem siebie, aby załoga mogła pomyślnie wrócić do "starego domu".
Dla testowania tej skomplikowanej technologii NASA zamierza kilka razy wysłać "Oriona" na Księżyc, podróż do którego zajmuje "tylko" trzy dni. Podczas tych wypraw astronauci będą wnosić swój wkład w zbudowanie "księżycowego osiedla" Ziemian, a także zdobywać doświadczenie do późniejszych ekspedycji na Marsa. YY
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.