Historię i etapy rozwoju Warszawy, zilustrowane wiekowymi mapami i planami, przybliży najnowsza wystawa w Muzeum Geodezyjne Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego <strong>-"Hoppe, Lindley, WPG. Kartografia warszawska 1641 - 2009"</strong>. Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku, 31 marca.
Druga część przedstawia kartograficzne dzieła rodziny Lindleyów, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, na potrzeby budowy systemu kanalizacji i wodociągów warszawskich. Na cześć rodziny Lindleyów i z okazji 150-lecia narodzin Josepha Lindleya,w jednaj z sal powstał gabinet w stylu epoki. Można w nim obejrzeć m.in. portrety członków sławnej, inżynierskiej rodziny - dodaje Belka.
Trzecia część wystawy obejmuje czasy współczesne i zawiera opracowania Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. Ukazuje ewolucję kartografii miejskiej XIX wieku i nowatorskie rozwiązania wieku XX. Współczesne plany i mapy miasta, mimo zastosowania zaawansowanych technik pomiarowych i sposobów opracowania, są rozwinięciem osiągnięć kartografii minionych okresów.
Jak zaznacza Belka, historyczne plany i mapy są przedstawione w sceneriach z odpowiadającej im epoki. W atmosferę dawnego miasta wprowadza "sala warszawska", w której pośród kamienic Rynku Staromiejskiego widać replikę syrenki.
Salę "dawnej kartografii\\' otwiera reprodukcja planu Warszawy z 1762 roku autorstwa francuskiego inżyniera Ricauda de Tirregaille\\'a, której oryginał spłonął po Powstaniu Warszawskim wraz z całym Archiwum Miejskim. W "salach lindleyowskich" umieszczono plansze z albumu pamiątkowego, który w 1907 roku William Lindley otrzymał od współpracowników z okazji 25-lecia współpracy. Wybrane reprodukcje planów zostały ułożone na stole kreślarskim, by można było wziąć je do ręki .
Autorem wystawy jest Paweł E. Weszpiński z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Konsultacji historycznych udzielił prof. Ryszard Żelichowski. Współtwórcą i konsultantem z zakresu geodezji i fotogrametrii jest Jacek Uchański, reprezentujący WPG. Aranżację plastyczną wystawy przygotowali Jolanta Gałązka i Tomasz Kościuszko.
Wystawa zostanie otwarta we wtorek o godz. 12.00 w Muzeum Geodezyjnym Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A. przy Nowym Świecie 2.
Podczas inauguracji będzie można usłyszeć wykłady: Pawła E. Weszpińskiego o dziejach kartografii warszawskiej i prof. Ryszarda Żelichowskiego o historii rodziny Lindleyów, twórców wodociągów warszawskich.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.