Naukowcy potwierdzili, że triceratopsy, roślinożerne dinozaury o
głowach przyozdobionych trzema rogami, gromadziły się w stada. O
najnowszym odkryciu paleontologicznym informują badacze na łamach
"Journal of Vertebrate Paleontology".
Naukowcy przypuszczali co prawda, że triceratopsy mogły prowadzić życie stadne - podobnie jak ich mniejsi kuzyni z Azji, Psittaccosaurusy - ale potwierdziły to dopiero najnowsze badania.
"To bardzo ekscytujące. Możemy wreszcie powiedzieć coś o tym, jak te dinozaury żyły" - mówi współautor badań, Stephen Brusatte z Columbia University w Stanach Zjednoczonych.
W stanie Montana naukowcy odkryli skamieniałości kilku dorastających triceratopsów sprzed 66 mln lat. Badania geologiczne dowodzą, że kości należały do co najmniej trzech osobników, żyjących w tym samym czasie. Osobniki te mogły zginąć jednocześnie. Ich śmierć była najprawdopodobniej skutkiem powodzi.
Znalezisko potwierdza przypuszczenia, że młode triceratopsy gromadziły się w niewielkie stada. "Mogła to być bardziej powszechna prawidłowość wśród wielu dinozaurów, że dorastające osobniki wspólnie wędrowały w grupach" - uważa badacz. KRX
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.