W piątek na UW wykład wybitnej brytyjskiej antropolog

<strong>20 marca wybitna antropolog dr Theya Molleson wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim 20 marca referat &quot;The skull: in prehistory, in history, and now&quot;.</strong> Dr Molleson z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie odwiedza Polskę na zaproszenie Multidyscyplinarnego Zespołu UW i PMA do Badań nad Osobliwością Natury Gatunkowej Człowieka.

"Ludzka czaszka zawsze wzbudzała emocje. Była przedmiotem kultu, służyła do wyrażania tożsamości, inspirowała artystów. Pierwsi rolnicy ozdabiali czaszki swoich przodków muszelkami, niedawno brytyjski artysta Damien Hirst ozdobił czaszkę diamentami. O tych i wielu innych przejawach fascynacji ludzką czaszką opowie Theya Molleson" - informują organizatorzy spotkania.

Zwracają uwagę, że antropolożka ma unikalne spojrzenie na materiał kostny. Uczestniczyła również w wykopaliskach na neolitycznych stanowiskach Catal Hoyuk i Abu Hureyra, jak i w konsultacjach wspomnianego projektu Hirsta.

Referat - wygłoszony w języku angielskim - będzie podzielony na cztery części, w których zarysowane zostaną różne aspekty analiz czaszek - z punktu widzenia antropologii, tożsamości, symboliki i teorii.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim.SZS

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ W Stalowej Woli odbędzie kosmiczny inkubator dla młodzieży

  • 28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. PAP/Zbigniew Meissner

    Chorzów/ Planetarium Śląskie po raz trzeci organizuje Cosmicon – święto fantastyki i nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera