Obama a badania w USA nad komórkami macierzystymi z embrionów

Prezydent USA Barack Obama podpisał dekret znoszący restrykcje na
finansowanie z budżetu badań nad komórkami macierzystymi z
ludzkich embrionów, które to badania stwarzają nadzieję na
znalezienie leków na liczne, w tym nieuleczalne dziś, ciężkie
choroby.

Na uroczystości w Białym Domu Obama odwołał w poniedziałek dekret swego poprzednika, George\\'a Busha, który w sierpniu 2001 r. zakazał federalnego finansowania badań nad komórkami macierzystymi z embrionów z wyjątkiem już istniejących do tego czasu 21 linii tych komórek.

Oznacza to, że naukowcy korzystający z funduszów państwowych będą teraz mogli prowadzić badania nad komórkami z embrionów z prywatnych klinik sztucznego zapłodnienia. Konserwatyści amerykańscy, a także m.in. Kościół katolicki, sprzeciwiają się tym badaniom, ponieważ wiąże się to z koniecznością niszczenia embrionów.

Zwolennicy nieskrępowanych badań podkreślają, że komórki macierzyste stanowią budulec do regenerowania wszystkich tkanek, a zatem mają potencjał leczenia licznych chorób, jak cukrzyca, choroby serca, choroby Alzheimera i Parkinsona.

Za zniesieniem ograniczeń od dawna agitowali, poza naukowcami, także znani aktorzy filmowi dotknięci nieuleczalnymi chorobami, jak sparaliżowany po wypadku, nieżyjący już Christopher Reeve ("Superman") i chory na Parkinsona Michael Fox.

Zwolennicy badań nad komórkami macierzystymi zwracają też uwagę, że większość embrionów stworzonych w klinikach sztucznego zapłodnienia nie jest ostatecznie oddawanych parom pragnącym mieć dzieci i w efekcie i tak są niszczone.

Przeciwnicy zniesienia restrykcji ostrzegali również, że otworzy to drogę do dalej idących eksperymentów z embrionami ludzkimi, na przykład do klonowania ludzi. Jeden z czołowych republikańskich kongresmanów Eric Kantor powiedział w poniedziałek, że rząd powinien skupić się na gospodarce, a nie finansowaniu kontrowersyjnych nadań.

Obama jednak zdecydowanie oświadczył, że klonowanie nigdy nie znajdzie poparcia rządu.

Jego dekret nie znosi zakazu finansowania z budżetu eksperymentów z embrionami ludzkimi, obowiązującego na mocy ustawy uchwalonej przez Kongres w 1996 r. Oznacza to, że naukowcy korzystający z federalnego finansowania będą mogli korzystać z embrionów tylko z klinik prywatnych.

Zniesienie restrykcji ma za sobą poparcie większości Amerykanów, w tym także wielu Republikanów, np. wdowy po prezydencie Reaganie, Nancy. W ciągu ostatniej dekady Kongres dwukrotnie próbował je złagodzić, ale Bush stawiał weto.

Jako alternatywę dla badań z komórkami macierzystymi z embrionów konserwatyści forsowali w ostatnich latach badania nad komórkami macierzystymi z dorosłych ludzi. Zdaniem naukowców nie rokowały one jednak równie obiecujących wyników jak te pierwsze.

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Zalewski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dziecięca otyłość może zaczynać się przed narodzinami

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Ekspert: sztuczna inteligencja coraz lepsza w rozwiązywaniu problemów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera