Ponad 400 dokumentów, w tym związanych z wizytą I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka w RFN, czy instrukcje, jak informować za granicą o wydarzeniach Czerwca '76, znalazły się w zbiorze <strong>"Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1976"</strong> opublikowanym przez<a href="http://www.pism.pl/"> Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.</a> Jest to dziesiąty tom z zaplanowanej na 70 tomów serii, obejmującej okres 1918-1989. Zaprezentowano go 2 marca w Warszawie. Podstawę źródłową tomu stanowią materiały Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komitetu Centralnego PZPR. Uzupełnienie stanowią dokumenty wytworzone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdecydowana większość dokumentów umieszczonych w zbiorze to materiały tajne, dotychczas niepublikowane.
"W pierwszej połowie 1976 roku polscy politycy i dyplomaci najwięcej uwagi poświęcali stosunkom z RFN. Po długotrwałych rokowaniach ratyfikowano umowę rentową. W RFN złożyli wizyty minister spraw zagranicznych Stefan Olszowski i I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, podpisano wiele umów gospodarczych" - przypomniał podczas prezentacji książki autor tego opracowania Piotr Długołęcki.
"Do wizyty przygotowywano się bardzo długo, kilka lat. Początkowo zaplanowana była na 1973 r." - zaznaczył Długołęcki. Jak mówił, o wadze wydarzenia świadczy to, że nazywana była "wizytą 1000- lecia", a Polska Kronika Filmowa poświęciła jej aż 5-minutowy materiał. "To bardzo długi czas. Cała kronika trwała przecież 10 minut" - zauważył.
Według niego, z dokumentów wynika też, że na kształt polskiej polityki zagranicznej w drugiej połowie 1976 roku w istotny sposób wpłynęły wydarzenia wewnętrzne - protesty robotnicze w Radomiu, Płocku i Ursusie. "Zadaniem MSZ było przeciwdziałanie międzynarodowym konsekwencjom Wydarzeń Czerwcowych" - powiedział.
"Dość brutalna rozprawa z demonstrantami spowodowała nie tylko reakcje Radia Wolna Europa, ale też państw zachodnich. Polscy dyplomaci, którzy byli przyzwyczajeni do krytyki ze strony RWE, spotkali się tym razem również z krytyką ze strony partii komunistycznych, np. francuskiej i włoskiej, czego nie mogli zlekceważyć" - powiedział Długołęcki.
W zbiorze znalazł się okólnik ministra spraw zagranicznych z 24 lipca do szefów wszystkich placówek dyplomatycznych, w którym można przeczytać m.in.: "Wrogie nam ośrodki propagandowe i część prasy zachodniej w sposób fałszywy interpretują procesy uczestników zajść w Radomiu i Ursusie. (...) Nie przewidujemy wdawania się w polemikę". W okólniku podkreślono, że uczestnicy zajść karani są "tylko i wyłącznie za przestępstwa kryminalne i chuligańskie", a procesy odbywały się zgodnie z prawem - i taką wersję miano przedstawiać.
Zacytowano m.in. szyfrogram od ambasadora polskiego w Paryżu z rozmowy z Romanem Polańskim, który - jak napisano w dokumencie - "bardzo chciałby być zaproszony do Polski na premierę swego filmu +Chinatown+", oraz okólnik wiceministra spraw zagranicznych Romualda Spasowskiego do wszystkich placówek w Ameryce Północnej i Południowej w sprawie konieczności przeciwdziałania nadużywaniu alkoholu przez pracowników tych placówek.
Seria "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne" publikowana jest od 2005 r. Ma być polskim odpowiednikiem takich zagranicznych wydawnictw jak: "Foreign relations of United States", "Documents of British foreign Policy", "Documents diplomatiques francais" czy "Akten zur deutschen auswaertigen Politik".
Każdy tom obejmuje z reguły jeden rok kalendarzowy. Archiwalia składające się na każdy tom ułożone są w porządku chronologicznym, mają obrazować nie tylko stosunki polityczne, ale też kontakty gospodarcze, kulturalne i sportowe. DSR
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.