Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej może pomóc w leczeniu osób,
którym alkohol zniszczył wątrobę oraz mających problemy ze
szpikiem - informuje "New Scientist".
Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu prowadzą badania nad zastosowaniem tlenu pod wysokim ciśnieniem do leczenia chorób wątroby dzięki pobudzaniu czynności szpiku kostnego. Leczeni wdychają tlen pod wysokim ciśnieniem w komorze należącej do Castle Craig Hospital.
Terapia składa się z 20 dwugodzinnych sesji. Pierwsze próby wykazały mobilizację komórek macierzystych szpiku kostnego zarówno u zdrowych ochotników, jak i pacjentów leczonych radioterapią z powodu raka. Okazało się także, że własne komórki macierzyste pacjenta mogą odbudowywać wątrobę
Jak dotąd jedynym skutecznym leczeniem alkoholowej marskości wątroby jest przeszczep, jednak jego dostępność ogranicza liczba dawców. Poza tym po przeszczepie przez resztę życia trzeba przyjmować leki zapobiegające jego odrzuceniu.
Podobne badania nad wykorzystaniem tlenoterapii prowadzone sa również w USA - w ten sposób próbuje się pomóc chorym na AiDS, z zespołem stresu pourazowego, porażeniem mózgowym i po udarze mózgu. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.