Przeszczep komórek budujących kości przyspiesza leczenie złamań

Złamania kości długich goją się szybciej po przeszczepie komórek
budujących kości (osteoblastów) - informują naukowcy z Korei
Południowej na łamach pisma "BMC Musculoskeletal Disorders".

Doktor Seok-Jung Kim z the Catholic University College of Medicine w Seulu wraz z naukowcami z różnych jednostek badawczych przeprowadził badanie kliniczne podczas, którego pacjentom ze złamaniami podawano osteoblasty wyhodowane z komórek ich własnego szpiku kostnego.

Główny autor badań tak komentuje otrzymane wyniki: "W grupie pacjentów, którym podawano hodowane osteoblasty zaobserwowaliśmy znaczące przyspieszenie gojenia złamań, nie zanotowaliśmy przy tym żadnych specyficznych dla tego sposobu leczenia powikłań, ani komplikacji". Przeszczepianie hodowanych osteoblastów powinno być brane pod uwagę jako skuteczny sposób terapii złamań kości długich".

Naukowcy zbadali 64 osoby, 31 z nich losowo przydzielono do grupy otrzymującej przeszczepy z komórek, a pozostałe 33 do grupy kontrolnej. W grupie, której podawano osteoblasty wzrost i gojenie kości odbywało się zdecydowanie lepiej i szybciej.

Doktor Kim tak podsumowuje przeprowadzone badania: "Czas podjęcia decyzji o zastosowaniu tej metody leczenia jest niezwykle istotny. Złamania zazwyczaj się goją, ale często zrost kości jest opóźniony do tego stopnia, że chory wymaga przeszczepu kości. To trudna sytuacja, powoduje stres i ból u pacjenta, a poza tym zabieg jest drogi. Pomimo że transplantacja kości pozostaje skuteczną metodą leczenia, wszczepienie osteoblastów stanowi alternatywny sposób, to zabieg który można wykonać w znieczuleniu miejscowym" . KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera