
<strong>We Fromborku rozpoczęto poszukiwania pavimentum, czyli podestu badawczego skonstruowanego i używanego do obserwowania nieba przez Mikołaja Kopernika. Badanie polega na prześwietlaniu ziemi georadarem.</strong> Badania prowadzi pracownik <a href="http://www.pan.pl/">Polskiej Akademii Nauk</a>, <a href="http://www.igipz.pan.pl/">Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania w Toruniu </a>dr Piotr Lamparski. "Badania zacząłem od wyznaczenia obszaru do sondowania georadarowego. Jest to teren liczący około pół hektara i znajdujący się w tak zwanej kanonii św. Stanisława w pobliżu katedry" - powiedział dr Lamparski.
Badania georadarem potrwają do czwartku, a opracowanie ich wyników zajmie około miesiąca.
Szymon Drej z warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego w Olsztynie powiedział, że miejsce zostało wyznaczone przez historyka i znawcę Kopernika, Jerzego Sikorskiego. "Kuria, która obecnie się tu znajduje powstała w miejscu tej, w której mieszkał Mikołaj Kopernik, a informacje, że astronom prowadził swoje badania z ganku wieży są absurdalne. Tam nie było miejsca na ustawienie instrumentów" - powiedział Drej.
Dodał, że w źródłach zachowała się relacja niejakiego Zimbera. Ów Zimber podawał, że znalazł pavimentum czyli płytę, na której Kopernik przeprowadzał swoje badania i że ona była w ogrodzie kurii, w której mieszkał astronom.
Znawcy zagadnienia uważają, że pavimentum Kopernika był to podest o wymiarach dwa na półtora metra. Najprawdopodobniej była to posadzka na podmurówce ceglanej z szyną. W szynie były otwory, w których Kopernik albo jego służba te instrumenty mocowała.
Marszałek województwa Jacek Protas przeznaczył na badania georadarowe 5 tys zł.
Jedna tajemnica Kopernika - konkretnie jego grobu - została wyjaśniona w listopadzie 2008 r. Ustalono wówczas, że Kopernik został pochowany w archikatedrze we Fromborku przy ołtarzu św. Andrzeja (obecnie św. Krzyża). Na przypuszczalne szczątki astronoma natrafiono we fromborskiej katedrze podczas badań archeologicznych pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego w 2005 roku. Na podstawie czaszki stworzono wizerunek, który bardzo przypomina podobizny astronoma na obrazach. Wciąż nie było jednak 100 proc. pewności czy szczątki znalezione a katedrze to szczątki Kopernika.
Ostateczne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali wykazały, że DNA uzyskane z włosa odkrytego w jednej z ksiąg należących do M. Kopernika jest takie samo jak to pobrane z czaszki znalezionej przy ołtarzu, którym opiekował się astronom. ALI
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.