Znieczulenie rdzeniowe i nadoponowe bezpieczniejsze niż sądzono

Największe jak dotąd badania dowodzą, że powszechnie stosowane
metody znieczulenia są bezpieczniejsze niż wynikało z
wcześniejszych prac - informuje "British Journal of Anasthesia".

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest skutecznym sposobem zmniejszenia bólu towarzyszącego na przykład porodowi. Środek znieczulający podaje się przez cienką plastikową rurkę do przestrzeni między oponą twardą rdzenia kręgowego a kostną ścianą kanału kręgowego. Znieczulenie rdzeniowe polega natomiast na podaniu środka znieczulającego do przestrzeni podpajęczynówkowej poprzez punkcję lędźwiową.

Jak wynika z analizy 700 000 znieczuleń, przeprowadzonej przez specjalistów z Royal United Hospital, ryzyko powstania trwałych uszkodzeń z powodu znieczulenia dotyczy jednej na 20.000, a ryzyko porażenia połowy ciała - jednej na 50.000 osób. Szczególnie niskie jest ryzyko w przypadku kobiet znieczulanych przed cesarskim cięciem (trwałe uszkodzenia zdarzają się raz na 80.000 przypadków). Podobnie niskie jest ryzyko w przypadku osób cierpiących na przewlekły ból i dzieci.

Gorzej jest z operacjami chirurgicznymi - ryzyko trwałych następstw sięga tu od 1 do 6.000 do 1 do 12.000. Tak duże ryzyko może wynikać ze starszego wieku typowego pacjenta chirurgicznego, z czym wiążą się towarzyszące choroby, a także ze stosowania obu rodzajów znieczuleń w ciężkich, ryzykownych operacjach.

Choć znieczulenie okazało się bezpieczniejsze niż przypuszczano, autorzy zaznaczają, że nie jest to procedura całkiem wolna od ryzyka i decyzja o jego zastosowaniu musi być podejmowana odpowiedzialnie. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera