Największe jak dotąd badania dowodzą, że powszechnie stosowane
metody znieczulenia są bezpieczniejsze niż wynikało z
wcześniejszych prac - informuje "British Journal of Anasthesia".
Jak wynika z analizy 700 000 znieczuleń, przeprowadzonej przez specjalistów z Royal United Hospital, ryzyko powstania trwałych uszkodzeń z powodu znieczulenia dotyczy jednej na 20.000, a ryzyko porażenia połowy ciała - jednej na 50.000 osób. Szczególnie niskie jest ryzyko w przypadku kobiet znieczulanych przed cesarskim cięciem (trwałe uszkodzenia zdarzają się raz na 80.000 przypadków). Podobnie niskie jest ryzyko w przypadku osób cierpiących na przewlekły ból i dzieci.
Gorzej jest z operacjami chirurgicznymi - ryzyko trwałych następstw sięga tu od 1 do 6.000 do 1 do 12.000. Tak duże ryzyko może wynikać ze starszego wieku typowego pacjenta chirurgicznego, z czym wiążą się towarzyszące choroby, a także ze stosowania obu rodzajów znieczuleń w ciężkich, ryzykownych operacjach.
Choć znieczulenie okazało się bezpieczniejsze niż przypuszczano, autorzy zaznaczają, że nie jest to procedura całkiem wolna od ryzyka i decyzja o jego zastosowaniu musi być podejmowana odpowiedzialnie. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.