Astronomiczny sylwester i "Ciemne niebo"

Działające w Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie Stowarzyszenie POLARIS przygotowało dla miłośników astronomii wyjątkowe powitanie <strong>Nowego Roku 2009</strong>, który na całym świecie obchodzony będzie jako Międzynarodowy Rok Astronomii.

Program spotkania przewiduje przede wszystkim nocne obserwacje, ale zaplanowano także takie atrakcje jak zwiedzanie modelu modułu stacji kosmicznej czy konkurs z nagrodami przekazanymi przez amerykańskiego astronautę.

Jednym z głównym celów "astronomicznego sylwestra" jest także wsparcie programu "Ciemne niebo", który ma na celu świadomą ochronę tych miejsc na Ziemi, które charakteryzują się najlepszymi warunkami do obserwacji nocnego nieba. Program ten, w globalnej skali, jest realizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 pod nazwą "Dark Skies Awareness".

Sopotnia Wielka to jedna w pierwszych miejscowości w Polsce, w której chronione jest ciemne niebo. Nocą gasną tutaj latarnie uliczne, dzięki czemu bez trudu można dostrzec Drogę Mleczną lub podziwiać nawet najsłabsze meteory.

Impreza ma charakter lokalny, ale zaproszeni są na nią wszyscy zainteresowani. Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć pod adresem: http://www.ciemneniebo.pl. JPO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA: sonda COSMOS 482 weszła w atmosferę Ziemi poza Polską

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera