Zaledwie jedna dodatkowa godzina snu dziennie obniża ryzyko
rozwoju miażdżycy tętnic wieńcowych - pisze "New Scientist".
Trwające 5 lat badania, w których wzięło udział 495 osób w wieku od 35 do 47 lat wykazały, że sen w dużej mierze zmniejsza ryzyko zwapnienia tętnic wieńcowych. Złogi wapnia w tętnicach są zwiastunem choroby wieńcowej.
W odróżnieniu od innych badań, które opierały się na wypełnianych przez uczestników ankietach, w tym przypadku wykorzystane zostały specjalne opaski na nadgarstki, dzięki którym możliwe było zarejestrowanie każdego, nawet najmniejszego ruchu ciała podczas snu. W ten sposób uzyskano dane na temat indywidualnego rytmu snu każdej badanej osoby.
Stopień zwapnienia żył oceniono na podstawie porównania tomogramów wykonanych na początku badania oraz po upływie pięciu lat.
W tym czasie zwapnienie żył wystąpiło u 27 proc. osób, które przesypiały w nocy mniej niż 5 godzin, 11 proc. osób śpiących od 5 do 7 godzin i zaledwie 6 proc. osób śpiących ponad 7 godzin.
Choć, według badaczy, przyczyny takiej zależności nie są jeszcze do końca jasne, podejrzewają oni, że ma to związek z tym, że podczas snu obniża się ciśnienie krwi i spada poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresowego. KOC
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.