
Na terenie Parku Narodowego "Ujście Warty" przebywa ponad 50 tysięcy gęsi. Najliczniejsze są gęsi zbożowe i białoczelne. <strong>Korzystając z jesiennej koncentracji, naukowcy analizują ich wędrówki i po raz pierwszy zaobserwowali oznakowaną gęś krótkodziobą</strong> - poinformował PAP Robert Kruszyk z Parku Narodowego "Ujście Warty".
"Ptaka oznakowali Duńczycy w marcu 2007 roku. W tym kraju prowadzony jest program badania wędrówek i biologii tego gatunku. Po sprawdzeniu okazało się, że samca z symbolem B54 widziano w Danii, u wybrzeży północnej Norwegii, w Finlandii i w Niemczech. Prawdopodobnie zamieszkuje Spitsbergen, który dzieli od Polski ok. 3 tys. km" - dodał ornitolog.
Od października tego roku na terenie naszego parku dokonano pełnych odczytów obroży trzech gęsi. W przypadku trzech innych ptaków były to odczyty niepełne. Pozwoliły jednak ustalić miejsce ich zaobrączkowania. Identyfikacja oznakowań wykazała, że ptaki były obrączkowane na terenie Niemiec i Danii. Śledzenie losów poszczególnych ptaków i badanie tras ich wędrówek jest możliwe dzięki ich oznakowaniu. Naukowcy zakładają ptakom metalowe obrączki na nogi oraz kolorowe obroże na szyję. Duża obroża szyjna ułatwia odczyt liter i cyfr ze znacznej odległości przez lunetę, bez konieczności ponownego chwytania ptaka.
Dodatkowo niektórym osobnikom zakładane są nadajniki satelitarne. Wszystkie te metody pozwalają na identyfikację ptaka oraz ustalenie miejsca, w którym został zaobrączkowany.
Najliczniejsze na terenie parku są obecnie gęsi zbożowe i białoczelne, które przylatują ze skandynawskiej i rosyjskiej tundry i tajgi. Nieco mniej liczna jest gęgawa - jedyny lęgowy gatunek gęsi w Polsce.
Na obszarze chronionym i w jego otulinie można teraz spotkać także bernikle białolice oraz wiele innych rzadkich gatunków ptaków. Z uwagi na sprzyjające warunki nie brakuje im pożywienia. MMD
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.