W mózgu noworodka operowanego z powodu podejrzenia nowotworu chirurdzy odkryli ... stopę, udo, rękę i jelito. To jeden z bardziej osobliwych przypadków w historii medycyny - informuje serwis "The DenverChannel.com." Dr Paul Grabb z Memorial Hospital for Children w Colorado Springs operował mającego zaledwie 3 dni Sama Esquibela, w którego mózgu badanie USG ujawniło obecność nieprawidłowej masy. Trzeba było ją jak najszybciej usunąć.
Nowotworowe guzy mózgu, nawet u niemowląt, nie są czymś niespotykanym. Jednak w tym przypadku doświadczonego chirurga spotkała niespodzianka - z mózgu dosłownie wyskoczyła mała stopa. Dokładniejsze oględziny wykazały, że stopa jest połączona również z kawałkiem jelita, kolejną stopą, rączką i udem.
"W życiu nie widziałem czegoś takiego. Wyglądało jak poród pośladkowy dziecka rozwijającego się w mózgu".
Początkowo lekarze przypuszczali, że to potworniak (teratoma) - rodzaj nowotworu złożony z nietypowych dla otaczającej go tkanki komórek w rodzaju zębów czy włosów, albo też płód wewnątrz płodu (fetus in fetu) - nieprawidłowość rozwojowa, polegająca na rozwijaniu się jednego z bliźniąt wewnątrz ciała drugiego. Badanie przeprowadzone przez patologa wskazuje raczej na potworniaka, jednak granica pomiędzy potworniakiem a płodem wewnątrz płodu jest tu słabo uchwytna. Doktor Grabb widywał potworniaki średnio raz na parę lat, jednak nigdy nie były to zmiany aż tak dobrze zróżnicowane, by przypominały normalną stopę czy rękę. Żaden z najbardziej doświadczonych specjalistów świata, którym zaprezentowano zdjęcia z operacji także niczego takiego nie widział.
Mały Sam Esquibel dochodzi do siebie po operacji. Czuje się dobrze, a badanie neurologiczne nie wykazało nieprawidłowości. Jego matka czuje się przytłoczona zainteresowaniem mediów z całego świata. Od lat wraz z mężem starała się o dziecko, zaszła w ciążę, gdy już wydawało się, że nie ma nadziei na poczęcie. Ciąża przebiegała bez powikłań - aż do momentu, gdy USG wykryło coś w mózgu Sama. PMW
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.