<strong>W uroczysku Stara Białowieża w Puszczy Białowieskiej otwarto do użytku szlak dębów królewskich dostosowany do zwiedzania przez niepełnosprawnych</strong>. To jedna z najstarszych ścieżek edukacyjnych w kraju i jednocześnie jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów ścieżek edukacyjnych w Puszczy Białowieskiej. <p> </p>
Leśnicy chcą, by w Starej Białowieży w ramach szlaku powstało docelowo na wolnym powietrzu "Ekomuzeum Królewskiej Puszczy". Już zainstalowano deszczochron na przyszłym placu rekreacyjno- edukacyjnym, powstał parking, ogrodzono teren, gdzie ma być przyszłe ekomuzeum, jest też główna 700-metrowa część ścieżki dla niepełnosprawnych, która docelowo ma mieć około 1 km. Są ławki, kosze do selektywnej zbiórki odpadów, tablica informacyjna. Powstał też budynek gospodarczy, gdzie docelowo ma się mieścić kasa obiektu. Zachowano tabliczki informacyjne o drzewach, które uzupełniono o tłumaczenie na język angielski.
W przyszłości mają tam się jeszcze znaleźć ekspozycje edukacyjne na temat dawnych zawodów, np. bartnictwa, jak też wyniki prowadzonych w tym miejscu badań archeologicznych.
Ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich" powstała w 1978 roku z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Białowieża - Lecha Miłkowskiego i Jacka Wysmułka. Na szlaku znalazło się ponad 20 kilkusetletnich dębów, które nazwano imionami królów polskich i wielkich książąt litewskich związanych z historią Puszczy Białowieskiej - najczęściej poprzez udział w polowaniach.
Autorką opisów była żona leśniczego Wysmułka, pani Barbara Ewa Wysmułkowa. "Celem ścieżki było zaprezentowanie historii Puszczy Białowieskiej przez opowiadanie o wizytach władców w lesie, w którym najdłużej przetrwał w warunkach naturalnych największy lądowy europejski ssak - żubr" - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Marek Taradejna.
Na szlaku w pobliżu siebie rosną np. August II Sas, Władysław IV, w pobliżu Zygmunta Starego jest jego żona Bona Sworza i ich syn Zygmunt August. Jest też Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Witold, Giedymin czy Jan Kazimierz. Najstarsze dęby to Zygmuntowie - Stary i August, które mają po 450 lat. Najmłodszy jest dąb Olgierd i Kiejstut (jedno drzewo o dwóch pniach), który ma 150 lat. Ten też jest obok Trojdena i Mendoga w najlepszej kondycji.KOW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.