Fizyk prof. Wojciech Nawrocik, archeolog prof. Andrzej Kokowski
oraz Instytut Oceanologii PAN są wśród laureatów 4. edycji
konkursu "Popularyzator Nauki".
Podsekretarz stanu w MNiSW prof. Jerzy Duszyński powiedział podczas uroczystości, że popularyzacja nauki jest niezwykle ważna - nie tylko dlatego, że rozbudza ludzką wyobraźnię; również dlatego, że zwraca uwagę społeczeństwa na sprawy nauki.
Prezes PAP Piotr Skwieciński podkreślił natomiast, że agencja docenia rolę nauki. "Uważamy popularyzację nauki za coś bardzo istotnego - w sensie przyszłości, w sensie zrozumienia świata, w którym żyjemy" - tłumaczył. "To jest serwis, z którego jesteśmy dumni" - powiedział o serwisie Nauka w Polsce prezes PAP.
Zwycięzców tegorocznego konkursu spośród 29 kandydatów wyłoniło jury pod przewodnictwem biochemik prof. Magdaleny Fikus - znanej popularyzatorki nauki i laureatki pierwszej edycji konkursu "Popularyzator Nauki".
Prof. Fikus wyjawiła, że wybór laureatów spośród tej grupy był trudny, ponieważ w Polsce jest wielu wspaniałych popularyzatorów nauki. "Co roku trudniej jest przyznać nagrodę" - powiedziała przewodnicząca jury. "A to oznacza, że popularyzacja nauki jest coraz lepiej rozumiana w Polsce" - cieszyła się prof. Fikus. Zwróciła uwagę, że coraz więcej ludzi przychodzi na festiwale nauki w polskich miastach, a imprezy te są chętnie relacjonowane przez media.
Prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie to laureaci konkursowych nagród w kategorii "Naukowiec, instytucja naukowa".
Prof. Wojciech Nawrocik z Poznania dzięki organizowaniu międzynarodowych festiwali "Fizyka na Scenie" i "Nauki Przyrodnicze na Scenie" pokazał Europie wartościowe przykłady polskiej aktywności w nauczaniu fizyki i innych nauk przyrodniczych. Co roku naukowiec ten plasuje się na szczycie rankingu najlepszych wykładowców na swoim wydziale, a jego wykłady otwarte "Fizyka dla wszystkich" przyciągają tłumy. Prof. Nawrocik jest ponadto założycielem Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Prof. Andrzej Kokowski, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jest znawcą tematyki Gotów. Zaangażował się w promocję swojego regionu poprzez archeologię. Jest cenionym dydaktykiem. Na bazie wykopalisk prof. Kokowskiego powstały filmy dokumentalne, broszury i książki. Profesor pracuje aktualnie nad autorskim "Słownikiem archeologii Lubelszczyzny" - opracował już ok. 1000 haseł, każde poparł wyczerpującą bibliografią.
Instytut Oceanologii PAN w Sopocie jest współorganizatorem Bałtyckich Festiwali Nauki, a także głównym organizatorem i uczestnikiem Pikników Naukowych w Gdyni. W 2008 r. do szczególnie udanych przedsięwzięć należał Sopocki Dzień Nauki i Szkoła Letnia we Wdzydzach, gdzie o nauce rozmawiano nad brzegiem jeziora, przy świetle księżyca. Jury konkursu "Popularyzator Nauki" doceniło m.in. dni otwarte, zaproszenia na statek badawczy pływający po Arktyce, wystawy, prezentacje oraz popularyzatorskie wykłady organizowane przez oceanologów.
W drugiej konkursowej kategorii - "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa" - nagrody otrzymali red. Olga Woźniak z tygodnika "Przekrój", red. Tomasz Rożek ze Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa oraz twórcy cyklu filmów "Dzika Polska", realizowanych dla TVP.
Red. Olga Woźniak z tygodnika "Przekrój" popularyzuje wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, psychologii, medycyny, językoznawstwa i socjologii. Współpracuje z Warszawskim Festiwalem Nauki, a także z działem nauki "Gazety Wyborczej". Razem z Festiwalem Nauki i Uniwersytetem Warszawskim współorganizuje z ramienia redakcji "Przekroju" Warszawską Kawiarnię Naukową.
Red. Tomasz Rożek jest z kolei pomysłodawcą, twórcą i animatorem Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach, organizowanej od 2007 r. razem ze Stowarzyszeniem National Geographic, Uniwersytetem Śląskim i władzami miasta Katowice. Ma codzienne felietony naukowe w popularnym na południu Polski Radiu eM. Prowadzi program "Kawiarnia Naukowa" w TVP Kultura, emitowany także w TVP Info. Jest współzałożycielem, wiceprezesem i sekretarzem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl.
"Dzika Polska" to cykl filmów przyrodniczych emitowanych na antenie TVP Polonia oraz w kanale HD Telewizji Polskiej. Program przygotowują: Joanna Łęska i Dorota Adamkiewicz - autorki programu, Tomasz Michałowski - operator oraz prowadzący - Tomasz Kłosowski, Marcin Kostrzyński i Marzenna Nowakowska. Razem z naukowcami krążą po "dzikich ścieżkach" polskiej przyrody. Doskonała jakość zdjęć zwierząt i roślin oraz ciekawa, przystępna formuła programu sprawiają, że cykl cieszy się dużym zainteresowaniem widzów, jest także doceniany w środowisku przyrodniczym.
W ramach 4. edycji konkursu "Popularyzator Nauki" przyznano ponadto trzy wyróżnienia w kategorii "Prezentacje festiwalowe", dotyczącej pokazów na Festiwalach Nauki w całej Polsce. Otrzymali je: Jacek Błoniarz-Łuczak i Błażej Dawidson z Centrum Nauki Kopernik - za pokaz "Tajniki aerodynamiki" na Festiwalu Nauki w Warszawie; dr Marzena Humańska z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - za warsztat "Poczuj, jak to być starym człowiekiem" na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki; oraz dr Lech Pietrzak z Wszechnicy Mazurskiej w Olecku - za wykład "Jak zobaczyć to, czego nie widać nocą" na Festiwalu Nauki i Sztuki w Olecku.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 29 kandydatów.
W kategorii "Naukowiec lub Instytucja Naukowa" w konkursie uczestniczyli: Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Włodzimierz Kaczorowski z Uniwersytetu Opolskiego, dr Jan Olejniczak z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Grzegorz Brona z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marek Jurgowiak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, blog: "Świat: Jak to działa?" tworzony przez zespół fizyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wśród kandydatów w kategorii Dziennikarz, Redakcja lub Instytucja Nienaukowa znaleźli się: red. DorotaTruszczak z Polskiego Radia, Portal Kopalnia Wiedzy w Internecie, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, red. Piotr Bogdanowicz z serwisu Wiadomości24.pl, Fundacja NanoNet, red. Jarosław Dalecki z Polskiego Radia Szczecin, red. Piotr Słowikowski z TVP Łódź. Redakcja TVN Med oraz Redakcja Internetowej Gazety Festiwalu.
Nominowano również festiwalowe prezentacje: Akademii Muzycznej w Łodzi, Politechniki Gdańskiej, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, dra Michała Bilewicza (Uniwersytet Warszawski) i dra hab. Zbigniewa Jaroszewicza (Uniwersytet Warszawski).
***
W pierwszej edycji konkursu "Popularyzator Nauki", która odbyła się w 2005 roku, laureatami zostali: prof. Magdalena Fikus i dział naukowy "Gazety Wyborczej". Za najlepszą prezentację festiwalową wyróżniono Pawła Napiorkowskiego z Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego.
Fizyk Jerzy Jarosz, dziennikarz TVP Wiktor Niedzicki i Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie to laureaci drugiej edycji konkursu, rozstrzygniętej w 2006 roku. Wyróżnienie za najlepszą prezentację odebrali naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
W trzeciej edycji tytuły "Popularyzatora Nauki" roku 2007 otrzymali astrofizyk dr Stanisław Bajtlik, biolodzy: prof. Tomasz Twardowski i dr Ryszard Kowalski oraz Instytut Problemów Jądrowych - równorzędni laureaci w kategorii "Naukowiec lub Instytucja naukowa", a także krakowski dziennikarz Marian Nowy i Centrum Nauki Kopernik - równorzędni zwycięzcy w kategorii "Dziennikarz, Redakcja lub Instytucja nienaukowa". Przyznano ponadto trzy równorzędne wyróżnienia w kategorii "najlepsza prezentacja na festiwalach nauki" w 2007 r. Otrzymali je: dr Lech Kotwicki z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, dr Grzegorz Nałęcz-Jawecki z Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie oraz Konrad Nesteruk - uczeń I LO w Siedlcach.
***
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros, Karolina Olszewska
bsz
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros, Karolina Olszewska
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.