Jedyna w aglomeracji katowickiej cerkiew prawosławna - pod
wezwaniem św. Wiary, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu -
zyskała swą własną stronę internetową i ścieżkę edukacyjną. To
efekt pracy grupy społeczników chcących przypominać o
wielokulturowych korzeniach Sosnowca i całego regionu.
Jak wyjaśnił przewodniczący Instytutu Mikołaj Dziewiatowski, pomysły działań przypominających - prócz polskiej i katolickiej historii regionu - również o wpływach prawosławnych, protestanckich i żydowskich, wynikają z zainteresowań i doświadczeń grupy pasjonatów, którzy ostatnio przekonywali się, że wiedza ta szybko zanika.
"O tym, że mamy w Sosnowcu prawdziwą perełkę architektoniczną, a w dodatku jedyną cerkiew prawosławną w całym GOP-ie, jak się wielokrotnie okazywało, mało kto wie. Sam zapytałem kiedyś studentów pobliskiej szkoły wyższej, czy wiedzą, co to za budynek. Zapadła cisza, w końcu ktoś zapytał, czy to synagoga" - mówi Dziewiatowski.
Aby wypełnić tę lukę wiedzy, po konsultacji z działającą przy cerkwi parafią prawosławną i uzyskaniu wsparcia z magistratu, Instytut m.in. przygotował stronę www.sosnowiec.cerkiew.pl. Zawiera ona krótką historię samej cerkwi, parafii, informacje dotyczące jej zwiedzania, a także opisy dziejów prawosławia w Polsce i Sosnowcu oraz ich związków z katolicyzmem.
Przed cerkwią ustawiono też tablicę informacyjną o obiekcie, a wokół zainstalowano tablice ścieżki opowiadającej o prawosławnym dziedzictwie regionu, m.in. dwóch pozostałych, nieistniejących już, sosnowieckich cerkwiach - św. Mikołaja Cudotwórcy i św. Aleksandra Newskiego. Dla uczniów i turystów wydano ulotki z podstawowymi informacjami o cerkwi.
Sosnowiecka parafia powstała w 1890 r., krótko po uroczystym poświęceniu cerkwi pod wezwaniem św. Wiary, Nadziei, Luby i ich matki Zofii - rzymskich męczennic z czasów cesarza Hadriana. Świątynię zbudowano z czerwonej cegły i betonu - w nietypowym miejscu, za dworcem kolejowym, poza ówczesnym centrum miasta.
Wystrój wnętrza nie uległ większym zmianom od ponad wieku. Dębowy ikonostas, czyli ściana z ikonami, która oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca przeznaczonego dla wiernych, zawiera ikony Chrystusa, św. Włodzimierza oraz św. Zofii z córkami. Ciekawostką jest ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, podarowana przez kolejarzy z Częstochowy.
Sosnowiecka cerkiew pozostaje obecnie jedyną świątynią prawosławną w aglomeracji katowickiej. Teren parafii jest rozległy, obejmuje aglomeracje śląską i rybnicką, Zagłębie, Śląsk Cieszyński i wschodnią Opolszczyznę. W cerkwi spotykają się różne narody i tradycje: Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, Łemków, Serbów czy Greków. MTB
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.