Wirtualna poradnia profesora Bralczyka

Czy na blogach internetowych obowiązuje poprawna polszczyzna? A
jeśli nie, to jak dotrzeć do piszących je i czytających młodych
ludzi w celu zapoznania z zasadami polskiej pisowni? Językoznawca
prof. Jerzy Bralczyk uważa, że sposobem na to może być inny blod -
wideoblog. Od tygodnia, pod adresem www.mojageneracja.pl/4142,
profesor wszystkim chętnym udziela więc wirtualnych porad
językowych.

Jak informuje Katarzyna Kiedos, przedstawicielka serwisu MojaGeneracja.pl, w ramach którego blog funkcjonuje, taka forma popularyzacji poprawnej polszczyzny jest "strzałem w dziesiątkę". Strona prof. Bralczyka już cieszy się ogromną popularnością wśród internautów, przesyłających setki zapytań o poprawne wyrażenia i często popełniane błędy językowe. Najwięcej wpisów i komentarzy pochodzi od uczniów i młodszych internautów.

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy odwiedzili, odwiedzają i mają zamiar odwiedzić mój blog - zwraca się do swoich gości profesor. - Zasadniczo ma on postać +filmową+ - raz w tygodniu nagrywamy mój +wgad+, w którym mówię o tym, co dla mnie ważne w języku, a także odpowiadam na niektóre pytania Państwa (...) za zawsze dla mnie przyjemne życzenia i pozdrowienia dziękuję".

Jak tłumaczy Kiedos, nowy wideoblog Bralczyka jest kontynuacją bloga prowadzonego na stronach internetowych tygodnika "Polityka". Jest także kolejnym krokiem we współpracy z Gadu-Gadu, której pierwszym etapem było objęcie przez profesora patronatu nad ogólnopolskim Gadu-dyktandem.

***

Prof. Jerzy Bralczyk jest językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Na co dzień wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera