Szczecin/ Astronomiczne "dyżury solarne" – od kwietnia

Bruksela, Belgia, 20.03.2015. Zaćmienie słońca widziane ponad Łukiem Triumfalnym w Parku Pięćdziesięciolecia w Brukseli,  (ukit) PAP/Radek Pietruszka
Bruksela, Belgia, 20.03.2015. Zaćmienie słońca widziane ponad Łukiem Triumfalnym w Parku Pięćdziesięciolecia w Brukseli, (ukit) PAP/Radek Pietruszka

Obserwacje Słońca przez teleskopy solarne i prezentacje bezpiecznych metod oglądania najbliższej nam gwiazdy organizuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. "Dyżury solarne" będą odbywały się w każdą środę od kwietnia do czerwca w Szczecinie.

"Zamierzamy pokazać mieszkańcom Szczecina, że zjawiska zachodzące na powierzchni gwiazdy dziennej mogą być tak samo interesujące, jak obserwacje nocnego nieba" – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dodał, że dyżury solarne będą przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych astronomią, niezależnie od wieku.

Obserwacje – jak zapowiadają organizatorzy – będą prowadzone kilkoma rodzajami teleskopów, w tym przeznaczonymi do oglądania Słońca. "Będzie można zobaczyć m.in. wybuchy masy słonecznej, granulacje gwiazdy i inne szczegóły jej powierzchni" – powiedział Biskupski.

Uczestnicy mają się też dowiedzieć, jak oglądać gwiazdę dzienną metodą rzutowania Słońca na kartkę czy dzięki użyciu prostych filtrów. "Będziemy przypominać – bo tego nigdy za wiele – że nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce; ale pokażemy też +domowe+ sposoby na bezpieczne obserwacje" – tłumaczył Biskupski. Dodał, że przy sprzyjających warunkach, będzie także można obserwować Księżyc i planety tuż przed zachodem Słońca.

Dyżury astronomiczne będą się odbywać w każdą środę od kwietnia do czerwca w obserwatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na stronie astronomia.szczecin.pl znajdują się szczegóły dotyczące bezpłatnych spotkań i formularz zapisów. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    BIOMASS – ważna misja ESA z udziałem Polaków

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment na ISS: jak układ odpornościowy reaguje na mikrograwitację

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera