Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
30.03.2019 aktualizacja 30.03.2019

Minister zdrowia podpisał w USA memorandum o współpracy ABM i znanego ośrodka onkologicznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Tworzenie wspólnych programów badawczych i naukowych oraz prowadzenie wspólnych badań klinicznych – przewiduje podpisane w Stanach Zjednoczonych przez ministra zdrowia memorandum o współpracy Agencji Badań Medycznych i znanego amerykańskiego ośrodka onkologicznego.

O podpisaniu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wiceprezesa ośrodka onkologicznego MD Anderson George’a Wildinga i pełniącego obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego memorandum dot. współpracy Agencji i centrum poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

"List intencyjny zakłada tworzenie wspólnych programów badawczych i naukowych oraz prowadzenie wspólnych badań klinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem badań niekomercyjnych. MD Anderson Cancer Center jest jednym z najbardziej cenionych światowych centrów poświęconych leczeniu raka" – wskazał resort.

Minister zdrowia, cytowany w informacji MZ podkreślił, że "rozpoczęcie współpracy to zupełnie nowa jakość opieki onkologicznej w Polsce. Agencja Badań Medycznych już teraz pozyskuje do współpracy najbardziej wartościowych partnerów naukowych, a Polska będzie mogła czerpać z wiedzy i doświadczenia najlepszych światowych naukowców".

Dodał, że zależy mu na tym, by zwiększyć liczbę badań klinicznych przeprowadzanych w kraju, a podpisane memorandum jest kolejnym krokiem w tym kierunku. "Wierzę, że Agencja Badań Medycznych będzie aktywnym partnerem dla międzynarodowych instytucji prowadzących badania kliniczne" – podsumował.

"Współpraca z nowo powstałą Agencją Badań Medycznych pozwoli nie tylko na tworzenie wspólnych programów naukowych, ale da też wszystkim polskim szpitalom akademickim możliwość uczestnictwa w kluczowych badaniach onkologicznych, które są prowadzone w naszych ośrodkach" – ocenił George Wilding.

Sierpiński akcentował, że podpisanie listu intencyjnego z MD Anderson to ogromna szansa, dzięki której będziemy mogli rozwijać badania kliniczne w zakresie onkologii, co z kolei przełoży się na poprawę jakości opieki onkologicznej w Polsce.

MZ zauważa, że The University of Texas Md Anderson Center zatrudnia 21 tys. osób, a roczny budżet centrum przekracza 5 miliardów dolarów. Każdego roku MD Anderson przyjmuje niemal 120 tys. chorych na nowotwory. Resort podnosi, że ośrodek będący częścią Uniwersytetu Teksańskiego jest największym centrum leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych - prowadzi rocznie ok. 1000 badań klinicznych z udziałem ok. 10 tys. pacjentów.

"W MD Anderson działa Centrum Innowacji, którego celem jest wyeliminowanie raka na całym świecie. Naukowcy opracowują najnowszej generacji rozwiązania w dziedzinie nowych technologii medycznych, wprowadzają na rynek nowe leki, sposoby diagnostyki, projektują urządzenia medyczne i rozwiązania informacyjne, które mogą pomóc w opiece nad pacjentami onkologicznymi" – akcentuje ministerstwo.

ABM została niedawno powołana; na początku marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jej utworzeniu. Resort zdrowia, który był odpowiedzialny za opracowanie koncepcji wyjaśniał, że powołanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań. Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023