Największy tyranozaur na świecie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Skamieniałość największego lądowego drapieżnika, tyranozaura, który żył 66 mln lat temu, pochodzi z Kanady. Jego szkielet opisują naukowcy na łamach pisma „The Anatomical Record”.

Tyranozaur reks, którego nazwano Scotty, w ciągu swojego dość długiego, jak na tyranozaury, życia dorósł do 13 m długości.

Skamieniałość Scotty`ego odkryto w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Odkrycie uczczone zostało przez naukowców butelką szkockiej whisky, stąd pochodzi imię dinozaura.

„To jest reks pośród reksów” - żartobliwie opisuje główny autor opracowania naukowego, Scott Persons z University of Alberta (Kanada).

Jak dodaje, wśród tyranozaurów daje się zauważyć pewna różnorodność w budowie ciała, część z nich jest bardziej wiotka, a część bardziej masywna. Scotty należy do tej drugiej grupy. Pomiary kości pozwoliły na ustalenie szacunkowej masy dinozaura, która mogła wynosić prawie dziewięć ton. Czyni to ze Scotty`ego największego znanego drapieżnego dinozaura.

Szkielet został odkryty w 1991 r., jednak skamieniałość otoczona była piaskowcem, który udało się usunąć dopiero po dekadzie prac. Dopiero wtedy naukowcy mogli zabrać się do badania szkieletu.

Scotty odznacza się nie tylko dużymi rozmiarami i masą, ale również wiekiem, jaki osiągnął.

„Scotty był najstarszym znanym T. reksem - opisuje Persons. - Oznacza to, że miałby najwięcej świeczek na swoim ostatnim urodzinowym torcie”. Jak dodaje, można się o tym dowiedzieć, badając przekrój kości i licząc warstwy, które przyrastały w ciągu mijających lat życia dinozaura. Dla tyranozaurów podeszły wiek oznaczał ok. 30 lat. Taki wiek osiągnął Scotty.

Analiza kości dowodzi, że życie Scotty`ego obfitowało w gwałtowne zdarzenia. Dostrzec można blizny, ślady po złamanych żebrach czy prawdopodobnym ugryzieniu w ogon. Zapewne są to pamiątki po odbytych potyczkach.

Szkielet Scotty`ego, największego znanego lądowego drapieżnika, obejrzeć można będzie w maju na wystawie w Royal Saskatchewan Museum.

Więcej: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190322163331.htm(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera