Historia i kultura

Historyk prof. Jan Drabina honorowym obywatelem Bytomia

Badający dzieje Śląska<strong> historyk prof. Jan Drabina został honorowym obywatelem Bytomia</strong> (Śląskie) podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w tamtejszym Muzeum Górnośląskim.

Profesor jest trzecim wyróżnionym tym tytułem. Wcześniej otrzymali go śpiewak Wiesław Ochman i profesor medycyny Aleksander Sieroń.

Zgodnie z regulaminem nadawania tytułu, może otrzymać go osoba, która wniosła znaczący wkład w rozwój Bytomia, a swoją działalnością i osobowością podniosła prestiż miasta.

Prof. Jan Drabina jest historykiem, który od wielu lat zajmuje się badaniem dziejów Śląska. Znaczące miejsce w jego dorobku naukowym stanowią publikacje poświęcone historii Bytomia. Jedną z najważniejszych jest wydana wá2000 roku "Historia Bytomia 1254-2000", a także wydana wá2006 roku książka "Życie codzienne w Bytomiu od lokacji do I wojny światowej 1254 - 1914".

Prof. Drabina był też redaktorem i współautorem "Bytomskiego słownika biograficznego". Niedawno przeszedł na emeryturę. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierując Zakładem Historii Chrześcijaństwa w Instytucie Religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym, oraz w Muzeum Górnośląskim, gdzie pełnił funkcję starszego kustosza w Dziale Historii. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera