Powstał rozrusznik zasilany za pomocą bicia serca pacjenta

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Badacze z Szanghaju opracowali innowacyjny rozrusznik serca, który zamiast zasilania bateryjnego czerpie energię z uderzeń serca - czytamy na łamach „ACS Nano”.

Swoją pracę opisali tu: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsnano.8b08567

Jak mówią autorzy wynalazku, wszczepialne rozruszniki serca zmieniły współczesną medycynę, ratując życie niezliczonej liczbie pacjentów poprzez stabilizację i pobudzanie pracy ich serc. Urządzenia te mają jednak poważną wadę - ich baterie wystarczają tylko na 5-12 lat, a po upływie tego czasu muszą zostać wymienione, co wiąże się z poważnym zabiegiem chirurgicznym.

Specjaliści z Second Military Medical University w Szanghaju oraz Shanghai Jiao Tong University przezwyciężyli ten problem - zaprojektowali stymulator napędzany energią uderzeń serca.

Innowacyjny rozrusznik z powodzeniem przetestowano na świniach, których serca są bardzo podobne do ludzkich.

Konwencjonalne stymulatory wszczepia się tuż pod skórę, w pobliżu obojczyka pacjenta. Jego bateria i obwód generują sygnały elektryczne, które są dostarczane do serca za pomocą wszczepionych elektrod. Jednak po kilku latach baterie ulegają wyczerpaniu i należy je wymienić. Konieczne jest do tego przeprowadzenie operacji, co - jak mówią autorzy pracy - wiąże się z ryzykiem różnych powikłań, w tym infekcji i krwawień.

Dlatego od lat naukowcy starają się stworzyć stymulatory, które wykorzystują naturalną energię uderzeń serca jako alternatywne źródło energii. Jednak te eksperymentalne urządzenia nie miały do tej pory wystarczającej mocy.

Zespołowi naukowców kierowanemu przez doktorów Hao Zhang’a - Bin Yang’a udało się ulepszyć tę technologię.

Najpierw zaprojektowali małą, elastyczną plastikową ramkę. Następnie połączyli ją z kompozytami piezoelektrycznymi, które wytwarzają energię pod wpływem naprężeń mechanicznych (np. wygięcia, ściskania). Gotowe urządzenie wszczepili świniom i wykazali, że bijące serce może faktycznie zmienić kształt wspomnianej wyżej ramki, generując wystarczającą moc, aby zapewnić działanie rozrusznika. (PAP)

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmodyfikowane myszy mają typowy dla człowieka układ odpornościowy

  • Fot. Adobe Stock

    Plemniki i komórki jajowe winne różnic w długości życia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera