Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
18.02.2019 aktualizacja 18.02.2019

Rusza nowy nabór wniosków o czas badawczy na synchrotronie SOLARIS

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

1 marca ruszy trzeci nabór wniosków o czas badawczy w pierwszym polskim synchrotronie SOLARIS - poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie w przesłanym PAP komunikacie.

Wnioski będzie można składać do 1 kwietnia. Naukowcy biorący udział w tym naborze będą mieli do dyspozycji czas badawczy przypadający w okresie od października 2019 roku do lutego 2020 roku.

Jak podano w komunikacie, aktualnie na naukowców czekają dwie linie badawcze: UARPES oraz PEEM/XAS. Z ich pomocą można prowadzić badania w zakresie fizyki ciała stałego, chemii, fizyki nadprzewodników czy nowych materiałów elektronicznych.

"Przed złożeniem wniosku warto przedyskutować z opiekunem linii badawczej techniczną możliwość przeprowadzenia planowanego eksperymentu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych użytkowników promieniowania synchrotronowego" - radzi Centrum. Czas badawczy zostanie przyznany naukowcom na zasadach konkursowych: aplikacje zostaną ocenione przez międzynarodową komisję.

Dostęp do SOLARIS jest bezpłatny dla wszystkich naukowców prowadzących badania niekomercyjne. Więcej informacji o procedurze składania wniosków można znaleźć pod adresem: https://synchrotron.uj.edu.pl/pl_PL/uzytkownicy/nabory-wnioskow.

Po pierwszym naborze wniosków przeprowadzono 26 eksperymentów, natomiast po drugim naborze zakwalifikowane zostały 24 wnioski badawcze. Pomiary na liniach wykonywali lub będą wykonywać badacze afiliowani w polskich uczelniach i instytucjach badawczych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytucie Fizyki PAN, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Są też zgłoszenia z Hiszpanii, Włoch, Estonii, Słowacji i Austrii.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023