Grypa i infekcje grypopodobne zwiększają ryzyko udaru mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Grypa oraz infekcje grypopodobne zwiększają ryzyko rozwarstwienia tętnicy szyjnej i wystąpienia udaru mózgu – wynika z dwóch badań naukowców z Columbia University w Nowym Jorku.

Pierwsze badanie przeprowadzili naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku. Przeanalizowali oni dane zebrane wśród blisko 31 tys. pacjentów, którzy w 2014 r. przeszli niedokrwienny udar mózgu. Średnia wieku badanych wynosiła 71-72 lata. Porównując ten sam okres, w którym pacjent doznał udaru w 2014 r. z dwoma poprzednimi latami, naukowcy doszli do wniosku, że infekcja grypopodobna wiązała się z wyższym o 40 proc. ryzykiem wystąpienia udaru mózgu w ciągu kolejnych 15 dni. Podwyższone prawdopodobieństwo udaru utrzymywało się jeszcze przez kolejny rok.

Jak skomentowała główna autorka pracy dr Amelia K. Boehme, związek między grypopodobną infekcją a udarem mózgu był podobny bez względu na płeć, rasę, czy miejsce zamieszkania badanych osób.

Zdaniem autorów badania można to tłumaczyć m.in. stanem zapalnym wywołanym w organizmie przez infekcję wirusową, jednak na razie nie ma na to rozstrzygających dowodów naukowych.

Drugie badanie przeprowadził zespół z tego samego uniwersytetu. Objęto nim 3 861 pacjentów (średnia wieku 52 lata), u których po raz pierwszy doszło do rozwarstwienia tętnicy szyjnej, niezwiązanego z urazem. Uważa się je za główną przyczynę niedokrwiennego udaru mózgu u młodych pacjentów - w wieku 15-45 lat. Analiza wykazała, że ryzyko rozwarstwienia tętnicy szyjnej utrzymywało się na wyższym poziomie w ciągu miesiąca od przebytej grypy bądź infekcji grypopodobnej.

“Nasze wyniki sugerują, że ryzyko rozwarstwienia tętnicy szyjnej spada z czasem po przebytej grypie. Ten trend wskazuje, że infekcje grypopodobne mogą faktycznie być czynnikiem indukującym proces rozwarstwienia tętnicy” – skomentowała główna autorka pracy Madeleine Hunter.

Jak podaje serwis Medical Xpress, obydwie prace zostaną zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Udaru Mózgu (American Stroke Association`s International Stroke Conference 2019), która odbędzie się w dniach 6-8 lutego w Honolulu. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na jaskrę daje obiecujące efekty w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych u zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Kazachstan/ Naukowcy testują asfalt, który można układać przy minusowej temperaturze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera