
Nasiono bawełny, które dostarczył na niewidoczną stronę Księżyca chiński pojazd Chang`e 4, jest pierwszym nasieniem, jakie tam wykiełkowało - podała chińska państwowa agencja Xinhua.
Nazwany od imienia chińskiej bogini Księżyca, Chang`e 4 dokonał pierwszego miękkiego lądowania po niewidocznej stronie księżyca 3 stycznia. Jak poinformowali naukowcy z Chongqing University w południowo-zachodnich Chinach, w zaopatrzonej w wodę, powietrze oraz odpowiednie podłoże kapsule lądownika umieszczone zostały nasiona bawełny, rzepaku, kartofli oraz rzodkiewnika (Arabidopsis thaliana), a także jaja muszek owocowych oraz drożdże. Razem miały stworzyć prostą minibiosferę.
Na zdjęciach przesłanych przez Chang`e 4 widać tylko kiełkujące nasiono bawełny. Inne nasiona nie wykazywały żadnego wzrostu. Warunki na Księżycu nie sprzyjają podtrzymywaniu życia. Temperatura jego powierzchni często przekracza 100 stopni Celsjusza w ciągu dnia, natomiast w nocy spada do około minus 100 stopni Celsjusza. Poziom promieniowania jest wyższy niż na Ziemi, a grawitacja znacznie słabsza.
Chińska bawełna nie jest jednak pierwszą rośliną hodowaną w kosmosie. Już w roku 1982 na radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 przeprowadzono eksperyment z uprawą rzodkiewnika, uzyskując wyhodowane w kosmosie nasiona. Podobne eksperymenty dotyczące różnych roślin, między innymi słonecznika i ryżu miały miejsce na amerykańskiej stacji Skylab, rosyjskim Mirze a zwłaszcza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Hodowla roślin może być w przyszłości źródłem żywności i tlenu dla długoterminowych misji i stałych baz kosmicznych, pozwalając przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostaw z Ziemi. W poniedziałek wiceprezydent Chińskiej Administracji Kosmicznej Wu Yanhua ogłosił chińskie plany rozszerzenia eksploracji kosmosu. Misję księżycową Chang`e 5, zaplanowano na koniec 2019 r., zaś pierwszą misję badawczą na Marsie na rok 2020.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.