Mruganie jest ważnym sygnałem w konwersacji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mruganie stanowi dla rozmówcy ważną informację. Może zachęcić go do rozmowy, bądź sprawić, że zacznie unikać głębszego kontaktu – czytamy na łamach czasopisma „PLOS ONE”.

Naukowcy z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka (Holandia) wykazali, że ludzie nieświadomie traktują mruganie jako rodzaj niewerbalnej komunikacji. Intuicyjnie interpretują ten sygnał jako zachętę do rozmowy - bądź oznakę utraty zainteresowania, i dostosowują do tego swoje reakcje.

Badacze poprosili ochotników, by odbyli rozmowę z awatarem odgrywającym rolę wirtualnego słuchacza. W trakcie badania uczestnicy odpowiadali na pytania typu „Jak minął Ci weekend?”, a specjaliści manipulowali długością mrugnięć komputerowej postaci. Żadne mrugnięcie – czy długie, czy krótkie – nie trwało dłużej niż sekundę.

Okazało się, że rozmówcy chętniej i obszerniej odpowiadali na pytania, gdy mrugnięcia awatara trwały krócej. Gdy awatar przymykał oczy na stosunkowo długi czas, badani odpowiadali jedynie półsłówkami i nie byli zainteresowani dalszą rozmową.

Co ciekawe, żaden z ochotników nie zorientował się, że mrugnięcia awatara miały różną długość. Mimo to każdy z nich reagował na zmiany w mgnieniu oka.

„Wyniki naszego badania sugerują, że jeden z najsubtelniejszych ludzkich odruchów – mruganie – wywiera zaskakująco duży wpływ na koordynowanie codziennych ludzkich interakcji” – komentują autorzy badania, o którym można przeczytać na stronie: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0208030. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera