Profesor Wojtaszek – nowa odmiana różanecznika, wyhodowana w Krakowie

źródło - uczelnia
źródło - uczelnia

Profesor Wojtaszek – tak nazywa się nowa odmiana różanecznika, wyhodowana w Krakowie. Wynalazcy złożyli do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych wniosek o przyznanie wyłącznego prawa do ochrony dla oryginalnej, polskiej odmiany rośliny.

Twórcami różanecznika są pracownicy krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego (UR) prof. Maria Klein i dr hab. Piotr Muras. Nazwa rośliny ma upamiętniać prof. Tadeusza Wojtaszka, twórcę Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. O ich dokonaniu poinformowała uczelnia.

Różanecznik ten jest mieszańcem (uzyskanym w sposób klasyczny - drogą generatywną, a następnie poprzez selekcję pozytywną) odmiany różanecznika jakuszimańskiego (Rhododendron yakushimanum) Koichiro Wada - i gatunku Purdoma (Rhododendron purdomii).

Nową odmianę wyróżnia wysoka odporność na mróz, obfite kwitnienie w kwietniu i maju, oryginalny kształt kwiatów, biało i jasnoróżowy kolor.

Praca nad otrzymaniem Profesora Wojtaszka trwała sześć lat. Różanecznik znajduje się na terenie UR w Krakowie. Zainteresowani siewkami muszą zgłosić się na uczelnię.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera