Marsjański wschód Słońca zamieniony w muzykę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zdjęcie z pięciotysięcznego wschodu Słońca zarejestrowanego przez łazik Opportunity, naukowcy przetworzyli w muzyczną kompozycję. Barwom, natężeniu światła czy wysokości terenu przypisali melodie i tonację, aby oddać nastrój panujący na planecie.

Czy można posłuchać marsjańskiego krajobrazu? Specjaliści z Anglia Ruskin University i University of Exeter twierdzą, że tak.

W tym celu stworzyli muzyczny utwór, skanując po kolei wszystkie piksele zdjęcia wykonanego przez łazik Opportunity, a konkretnie - zrobionej przez robota pięciotysięcznej fotografii wchodu Słońca.

Zależnie od jasności i koloru pikseli oraz informacji o wysokości przedstawianego przez nie fragmentu terenu, przypisano im specyficzną melodię i tonację.

Na przykład ciche, wolne fragmenty odpowiadają ciemnym obszarom tła, a szybsze melodie w wyższych tonach pojawiają się w miarę zbliżania się do centrum zdjęcia przedstawiającego słoneczny dysk.

Utwór nazwany „Mars Soundscapes” zostanie zaprezentowany w czasie Supercomputing SC18 Conference w Dallas 13 listopada.

Oprócz płynącej z głośników muzyki goście będą mogli też poczuć przekazywane specjalnym urządzeniem odpowiadające dźwiękom wibracje.

W ten sposób naukowcy chcą przekazać chętnym doświadczenie marsjańskiego wschodu Słońca.

„Jesteśmy podekscytowani prezentacją tej pracy na temat tak fascynującej planety” - mówi dr Domenico Vicinanza z Anglia Ruskin University.

„Sonifikacja zdjęć to bardzo elastyczna technika eksploracji naukowych zagadnień i można ją wykorzystać w różnych dziedzinach – od badania pewnych własności powierzchni i atmosfer planet, po analizę zmian pogody czy erupcji wulkanów. W naukach o zdrowiu może dostarczyć nowe metody analizy pojawiania się pewnych kształtów czy kolorów, co może być przydatne przy diagnostyce opartej na obrazach” - opowiada specjalista.

Więcej informacji, zdjęcie i plik muzyczny - na stronie:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/170600 (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera