Gigantyczny tyranozaur przed Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

<strong>Gigantyczny tyranozaur stoi przy wejściu do Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu</strong>. Rekonstrukcja przedstawia najbardziej znanego dinozaura w naturalnych rozmiarach - ma długość 14,5 m.

Pojawienie się tyranozaura przed uczelnią to jedna z atrakcji rozpoczętej w sobotę na sosnowieckim wydziale Międzynarodowej Wystawy i Giełdy Minerałów, Skał i Skamieniałości, której towarzyszy też sesja naukowa.

Zrekonstruowany tyranozaur to samica, o czym świadczy budowa kości miednicy. Nowoczesność wizualizacji polega na tym, że zwierzę przedstawiono częściowo pokryte piórami. O tym, że dinozaury - przodkowie dzisiejszych ptaków - były pokryte piórami, paleontolodzy wiedzą stosunkowo od niedawna.

Tyranozaury zamieszkiwały Amerykę Północną 67 milionów lat temu. Najnowsze odkrycia wskazują też, że opinia o nich jako znakomicie polujących drapieżnikach jest nie do końca uzasadniona.

"Ich budowa zdecydowanie wskazuje, że nie były wybitnymi sprinterami, jeśli już, to tylko na krótkich odcinkach. Prawdopodobnie tyranozaury uzupełniały swoją dietę padliną. Być może zabijały przez nękanie - atakując i raniąc większe od siebie zwierzęta, które po pewnym czasie zdychały w wyniku wykrwawienia lub infekcji" - powiedział PAP dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk o Ziemi.

Fundatorem i wykonawcą rzeźby tyranozaura jest Stowarzyszenie Delta - Jura Park w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak podkreśla dr Boczarowski, koszt jej wykonania jest porównywalny z ceną dobrego sportowego samochodu. Władze i pracownicy sosnowieckiego wydziału mają nadzieję, że rekonstrukcja przyczyni się do promocji nauki i wydziału.

To już kolejne prehistoryczne zwierzę, którego rekonstrukcję można podziwiać w Sosnowcu. Niedawno otwarto tam stałą wystawę, prezentującą notozaury - morskie jaszczury z triasu, poruszające się w wodzie podobnie jak współczesne żółwie. Szczątki ich szkieletów odkrywane są na terenie całego Śląska i Zagłębia. Jest to ich pierwsza rekonstrukcja w Polsce. W holu wydziału stoją też dwie repliki roślinożernych dinozaurów - triceratopsa i celofyza. LUN

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera