Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
06.11.2018 aktualizacja 11.11.2018

Jak prawidłowo karmić kota? Naukowcy wydali oświadczenie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Koty domowe karmione są często w sposób nieprawidłowy, co może prowadzić do wystąpienia u nich nie tylko problemów zdrowotnych, ale i behawioralnych, w tym - społecznych - napisali w oficjalnym oświadczeniu specjaliści z Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Kotów.

Artykuł z opinią ekspertów stowarzyszenia (American Association of Feline Practitioners – AAFP) ukazał się na łamach pisma „Journal of Feline Medicine and Surgery”.

W pracy pt. "Modele żywienia kotów: zaspokajanie potrzeb behawioralnych w celu poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia kotów" naukowcy omawiają zaburzenia medyczne, społeczne i emocjonalne, które mogą wynikać ze sposobu, w jaki większość kotów domowych jest obecnie karmiona. Wielokrotnie podkreślają, że w przypadku tych zwierząt nie tylko rodzaj pokarmu, ale także sposób, w jaki się go podaje, ma ogromne znaczenie dla zdrowia pupili. Tymczasem, jak dowodzą statystyki, jest to często pomijane zagadnienie.

W oświadczeniu opisano naturalne zachowania żywieniowe kotów. Autorzy przypominają, że zwierzęta te mają pewne strategie, które w naturze zapewniają im zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Do najważniejszych należą polowanie, żerowanie i spożywanie częstych, małych posiłków w ustronnym miejscu (w samotności).

"W warunkach domowych powinniśmy te strategie odtworzyć. Umożliwienie kotom żywienia się zgodnie z ich instynktem może pomóc w złagodzeniu lub zapobieganiu problemom zdrowotnym związanym ze stresem, np. zapaleniu pęcherza moczowego, otyłości, (…), stanom lękowym, nietolerowaniu innych zwierząt w domu" - piszą specjaliści z AAFP.

"Obecnie większość kotów domowych karmiona jest w jednym, z reguły wybranym przypadkowo i nigdy nie zmienianym, miejscu. Otrzymują jeden lub dwa duże posiłki dziennie. Ponadto wiele kotów domowych ma bardzo niewielką stymulację środowiskową, a jedzenie jest samodzielną, odrębną od innych zachowań czynnością - mówi Tammy Sadek, weterynarz specjalizujący się w żywieniu kotów. - Tymczasem taki rodzaj karmienia nie zaspokaja potrzeb behawioralnych kotów. Bez względu na metraż czy rodzaj naszego gospodarstwa domowego zwierzęciu należy zapewnić intensywną zabawę przed posiłkiem, możliwość polowania (na zabawkę) oraz ustronne miejsca do jedzenia i picia tam, gdzie czuje się w pełni bezpieczne".

Zdaniem autorów artykułu każdy powinien dostosować powyższe zalecenia do swoich warunków mieszkaniowych i stanu kota. Schemat żywienia powinien wyglądać inaczej w przypadku kotów niewychodzących, a inaczej tych, które wychodzą na zewnątrz; inaczej dla zwierząt żyjących w domu samotnie, a inaczej tych, które mają wielu zwierzęcych towarzyszy. Także wiek i kondycja kota powinna być wzięta pod uwagę.

"Mówiąc ogólnie: prawidłowe karmienia kota powinno być oparte na wielu małych posiłkach dziennie. Warto podawać je w specjalnych podajnikach czy zabawkach, które wymuszą na zwierzęciu aktywność i dadzą namiastkę polowania. Miejsce karmienia należy często zmienić, a kot powinien w domu mieć wiele różnych punktów z dostępem do wody pitnej" - czytamy w artykule.

Tylko przestrzeganie odpowiednich zasad żywieniowych, czyli dbałość nie tylko o to, co kot je, ale także, w jaki sposób ma to podane, zapewni zwierzęciu optymalne fizyczne i emocjonalne warunki funkcjonowania i pozwoli zapobiec wielu zaburzeniom. (PAP)

kap/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022