
Kiedy osa szmaragdowa próbuje sparaliżować jadem karalucha, aby złożyć w nim jajo, ten błyskawicznie uderza ją odnóżem niczym zawodnik karate. Widowiskową obronę udało się naukowcom zaobserwować dzięki ultraszybkiej kamerze.
Niektóre owady mają brutalne metody rozmnażania. Na przykład osa szmaragdowa atakuje karaluchy wprowadzając jad do ich mózgu. Kiedy unieszkodliwi swoją ofiarę, składa w niej jajo. Larwa potem żywi się ciałem karalucha, pozostawiając go jednak przy życiu, aż przestanie go potrzebować.
Jednak karaluchy mają niemałe zdolności obrony, co odkryli naukowcy z Vanderbilt University.
Nagrania (https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/184542.php) wykonane z pomocą ultra-szybkiej kamery pokazały, że w momencie, kiedy osa zbliża się do upatrzonego owada i ustawia się, aby zadać paraliżujące ukłucie, karaluch niczym karateka, obrotowym ciosem uderza agresora tylnym odnóżem.
Strategia jest dosyć skuteczna. Według wyników eksperymentów, dorosły karaluch potrafi się obronić w 63 proc. przypadków. Niestety, młode ofiary zwykle sobie nie radzą – niemal zawsze przegrywają starcie z osą.
„Karaluch dysponuje zestawem zachowań, które może wykorzystać, aby obronić się przed zamieniającym je w zombie pasożytem, a rozpoczynają się one od czegoś, co nazywam pozycją obronną, która przypomina ogrodzenie” - opowiada dr Ken Catania, autor publikacja, która ukazała się w piśmie „Brain, Behavior and Evolution”.
„Pozwala to karaluchowi na przesunięcie swoich czułek w stronę osy tak, aby mógł śledzić nadchodzący atak i wycelować kopnięcie w jej głowę lub ciało. To jeden z najskuteczniejszych środków odstraszających” - wyjaśnia specjalista.
Osy jednak też się uczą. Ze względu na zdolności karaluchów zwykle atakują młode, bezbronne osobniki.
Więcej informacji:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-10/vu-kkk102918.php (PAP)
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.