Nauka dla Społeczeństwa

17.08.2022
PL EN
23.10.2018 aktualizacja 23.12.2019

Rozstrzygnięto pierwszy konkurs na Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwa Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri powstaną przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Na ich czele staną dr Aleksandra Pekowska i dr Grzegorz Sumara. Narodowe Centrum Nauki i Towarzystwo Maxa Plancka ogłosiły wyniki pierwszego konkursu na Centra Dioscuri.

Jak przypomniano w komunikacie NCN przesłanej w poniedziałek PAP, program Dioscuri powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, a jego celem jest powołanie Europie Środkowej i Wschodniej zespołów badawczych zdolnych skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej. Pierwszy konkurs na utworzenie Centrów został ogłoszony w Polsce we współpracy z Narodowym Centrum Nauki (NCN).

W ramach tej inicjatywy przy istniejących w Polsce jednostkach naukowych ma powstać docelowo 10 laboratoriów badawczych. Każde nowo powołane Centrum ma współpracować z tzw. jednostką mentorską - czyli uniwersytetem lub instytucją badawczą - w Niemczech.

Jak podano w informacji NCN, dwa zwycięskie projekty zostały wybrane spośród 45 zgłoszeń z całego świata. Obydwa centra powstaną przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i mają rozpocząć działalność w 2019 r. Każde z nowo powołanych Centrów Dioscuri otrzyma finansowanie rzędu 1,5 mln euro na okres pięciu lat - czyli 300 tys. euro rocznie. Koszty zostaną podzielone po równo między niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań oraz polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem instytucji przyjmującej będzie z kolei zapewnienie odpowiedniej infrastruktury.

Dr Aleksandra Pekowska będzie prowadzić Centrum Doskonałości w zakresie Ewolucyjnej i Funkcjonalnej Genomiki Astrocytów - czyli specyficznych komórek w tkance nerwowej. Wsparcie Centrum zapewni Martin Vingron z Instytutu Genetyki Molekularnej Maxa Plancka w Berlinie. Obecnie dr Pekowska prowadzi badania w jednym z Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health) w Stanach Zjednoczonych.

Drugie Centrum Dioscuri zajmie się z kolei wyjaśnieniem szlaków sygnałowych odgrywających rolę w chorobach metabolicznych. Kierowane będzie przez dr. Grzegorza Sumarę, który pracuje obecnie na Uniwersytecie w Würzburgu, gdzie prowadzi badania we współpracy z Martinem Eilersem.

Lider projektu za swoją pracę otrzyma 100 tys. euro rocznie. Finansowanie jest zaplanowane na okres 5 lat z możliwością jednokrotnego przedłużenia na kolejne 5 lat (pod warunkiem pozytywnej oceny i dostępności środków).

Jak informuje NCN, ogłoszenie drugiego konkursu Dioscuri planowane jest na grudzień 2018 r. Konkurs będzie otwarty dla kandydatów ze wszystkich dziedzin nauki, w tym z nauk humanistycznych i społecznych. (PAP)

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022