
Aspiryna może chronić przed zawałem serca, udarem mózgu i nowotworami, jednak seniorzy, którzy nie mają kłopotów ze zdrowiem, nie powinni jej zażywać, bo wyrządza u nich więcej szkody niż pożytku – ostrzega „New England Journal of Medicine”.
Kwas acetylosalicylowy, często nazywany aspiryną, choć to tylko jeden z wielu zawierających go leków, przepisywany jest chorym po zawale serca i niedokrwiennym udarze mózgu. Dzięki temu są oni mniej narażeni na kolejny zawał lub tego typu udar. W takich przypadkach zażywanie tego środka jest konieczne, gdyż rozrzedza on krew i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
Aspiryna prawdopodobnie zmniejsza również ryzyko niektórych nowotworów złośliwych, takich jak rak jelita grubego.
Jednak najnowsze badania wykazały, że seniorzy po 70. roku życia, którzy są zdrowi, nie mieli zawału serca ani udaru mózgu, nie powinny jej zażywać, ponieważ są wtedy bardziej narażeni na krwawienia wewnętrzne. Lek ten w małych dawkach jest dostępny bez recepty, dlatego część osób zażywa go bez konsultacji z lekarzem.
Prof. John McNeil z Monash University wyjaśnia, że wcześniejsze badania przeprowadzono głównie na osobach w średnim wieku. Coraz więcej jest jednak obserwacji wykazujących, że wraz z wiekiem większe jest ryzyko działań niepożądanych wynikających z zażywania kwasu acetylosalicylowego, takich jak krwawienia wewnętrzne, do żołądka.
Najnowszymi badaniami objęto 19 114 Amerykanów i Australijczyków w wieku co najmniej 70 lat. Połowa z nich codziennie przez pięć lat zażywała aspirynę w dawce 100 mg. Okazało się, że u tych osób ryzyko zawału serca i udaru mózgu nie zmniejszyło się, więcej było natomiast działań niepożądanych.
„To ważna informacja dla lekarzy, bo dotąd nie mieli oni pewności, czy należy zalecać aspirynę osobom starszym będącym w dobrym stanie zdrowia” – podkreśla prof. McNeil. (PAP)
zbw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.