Zastosowanie najnowszych technologii cyfrowych w architekturze i urbanistyce omówią przedstawiciele nauki i sektora gospodarczego podczas międzynarodowej konferencji naukowej eCAADe, która w środę rusza na Politechnice Łódzkiej.
Konferencja eCAADe (Education and Reseach in Computer Aided Architectural Design in Europe) jest "najważniejszą w Europie i jedną z pięciu najważniejszych na świecie konferencji poświęconych technologiom cyfrowym znajdującym zastosowanie w architekturze i urbanistyce" – podkreśliła rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.
Organizatorem 36. edycji konferencji, której hasłem przewodnim jest „Computing for a better tomorrow” jest Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. W spotkaniu ma wziąć udział ok. 270 uczestników z 42 krajów – zarówno przedstawicieli środowiska akademickiego, jak i sektora gospodarczego.
Tematyka obejmuje metody i narzędzia stosowane w badaniach, nauczaniu i praktyce, które dają dziś ogromne możliwości projektowe, m.in. technologię BIM (Building Information Modelling) wykorzystywaną do wirtualnej wizualizacji budowy, GIS (System Informacji Geograficznej), smart cities, technologie dla rewitalizacji, Big Data – odgrywające coraz większą rolę np. w podejmowaniu procesów decyzyjnych, a także robotykę w budownictwie i architekturze - wyjaśniła przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego prof. Anetta Kepczyńska-Walczak.
Na konferencji wystąpią m.in. znakomity polskich architekt prof. Krzysztof Ingarden, Harlen Miller - architekt odpowiedzialny za technologie cyfrowe ze znanego holenderskiego biura UNStudio w Amsterdamie, Antje Kunze z Monachium - specjalistka z dziedziny smart cities oraz Tom Van Mele - dyrektor ds. badań i rozwoju w Block Research Group ETH w Zurychu.
Konferencje eCAADe odbywają się w wybranych uczelniach europejskich od 1982 r. W poprzednich latach spotkanie gościło m.in. w Rzymie, Wiedniu, Newcastle, Pradze, Zurichu, Liverpoolu i Antwerpii.
Zdaniem organizatorów, konferencja eCAADe2018 ma wpłynąć na rozwój innowacji w dziedzinie zrównoważonego budownictwa i przyczynić się do nawiązania współpracy międzynarodowej. Honorowy patronat nad trzydniowym wydarzeniem objął m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: http://ecaade2018.p.lodz.pl/programme.html. (PAP)
szu/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.