Sąsiedztwo terenów zielonych związane z niższym ryzykiem raka piersi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kobiety żyjące w mieście, ale blisko terenów zielonych, jak parki czy ogrody, mają niższe ryzyko zachorowania na raka piersi, niż panie mieszkające w mniej zielonych lokalizacjach – informuje pismo „International Journal of Hygiene and Environmental Health”.

Coraz więcej badań potwierdza, że sąsiedztwo terenów zielonych korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet na długość życia. Dzieci, które mają więcej okazji do zabawy na obszarach pełnych zieleni, rozwijają się lepiej pod względem emocjonalnym, mają mniej zaburzeń zachowania, łatwiej jest im się skoncentrować, lepiej zapamiętują nowe informacje. Kontakt z przyrodą korzystnie wpływa na rozwój mózgu najmłodszych, natomiast u seniorów może spowalniać rozwój demencji.

Naukowcy z Institut de Salut Global w Barcelonie przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 2,6 tys. kobiet z 10 prowincji hiszpańskich. W badanej grupie ok. 1,1 tys. pań było chorych na raka piersi, a ok. 1,6 tys. nigdy nie chorowało na ten nowotwór. Analizowano informacje na temat społeczno-ekonomicznych warunków życia kobiet, ich stylu życia, w tym poziomu aktywności fizycznej, a także wszystkich dotychczasowych miejsc zamieszkania. Sprawdzono następnie odległość tych miejsc do terenów zielonych oraz rolniczych, występujące w nich zanieczyszczenie powietrza oraz zagęszczenie mieszkańców.

Okazało się, że kobiety mieszkające w miastach w pobliżu terenów zielonych, miały o 35 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, niż panie żyjące w większej odległości od tych obszarów. Ryzyko malało tym bardziej, im bliżej parków czy ogrodów miejskich mieszkały kobiety. Z kolei u pań żyjących bliżej obszarów rolnych odnotowano większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór piersi.

Co ciekawe, spadek ryzyka nie miał związku z mniejszym zanieczyszczeniem powietrza w pobliżu terenów zielonych w mieście, ani z większą aktywnością fizyczną pań, które mieszkały w ich sąsiedztwie. „Dlatego uważamy, że muszą za to odpowiadać inne mechanizmy, jak np. niższy poziom stresu wśród osób mieszkających bliżej zielonych miejsc” - skomentował współautor pracy Manolis Kogevinas. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zweryfikować tę hipotezę.

Kierująca najnowszym badaniem Cristina O`Callaghan-Gordo przypomina, że wcześniejsze prace wskazywały, iż związek między sąsiedztwem obszarów rolnych a wyższym ryzykiem raka piersi może wynikać z obecności zanieczyszczeń w postaci pestycydów. To również powinno być uwzględnione w przyszłych analizach, ocenia specjalistka. (PAP)

jjj/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fotodetektor naśladuje pustynną mrówkę

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa może „naprawić” łożysko i ocalić ciążę - na razie u świnki morskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera