W Warszawie otwarto największe w Polsce sezonowe oceanarium

<strong>90 tys. litrów wody, 46 akwariów, kilkadziesiąt gatunków zwierząt wodnych zamieszkujących rafy koralowe oraz tropikalne morza i jeziora</strong> można zobaczyć w otwartym w Blue City w Warszawie, w największym - jak twierdzą organizatorzy pod względem ilości prezentowanych gatunków - oceanarium w Polsce.

Pokazowi towarzyszy wystawa "Nurek wśród ryb i skarbów" (historia nurkowania, stroje i sprzęt), przygotowana przez warszawskie Muzeum Nurkowania.

Jak mówi Marek Stępień, współwłaściciel organizatora wystawy spółki Oceanarium, akwarysta od 30 lat, miłośnik wodnej flory i fauny, w akwariach zobaczyć można m.in. mureny (bardzo agresywne drapieżniki, żyjące na dużych głębokościach w ciemnych i ciepłych wodach Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego), płaszczki (mieszkanki ciepłych wód Amazonki, żyjące w piaszczystym dnie), ukwiały (prowadzące osiadły tryb życia, przytwierdzone do skał), arwany (pochodzące z Ameryki Południowej, potrafiące wyskakiwać do 5 m nad wodę), króle Tanganiki i tropheusy (wielobarwne ryby z jeziora Tanganika w Afryce), piranie (dorastające do 50 cm, charakteryzujące się niezwykle ostrymi zębami).

Na wystawie, która potrwa co najmniej do końca marca 2009 roku, pokazano m.in. także rogatnice (żyją pośród raf koralowych, posiadają bardzo silne szczęki z zębami, które pozwalają im na rozkruszanie skał w poszukiwaniu pożywienia), skrzydlice (połykają wszelkie ryby mniejsze od siebie, nawet tego samego gatunku, mają kolce jadowe groźne również dla człowieka) oraz rekiny (rafowe, białopłetwe, czarnopłetwe) wraz z prezentowanym po raz pierwszy w Polsce - żarłaczem białopłetwym.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera