Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
16.08.2018 aktualizacja 17.08.2018

Rusza konkurs Popularyzator Nauki

Fotolia Fotolia

Rusza kolejna, 14. edycja konkursu Popularyzator Nauki, w którym nagradzane są osoby, zespoły, media i instytucje popularyzujące naukę. Zgłoszenia przyjmowane są do połowy października.

W konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby, zespoły czy instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

"Popularyzowanie poznawczych celów i osiągniętych wyników prowadzonych badań to dzisiaj niezwykle ważna część misji uczonego" - podkreśla przewodniczący Kapituły konkursu, prof. Michał Kleiber.

Zgłoszenia można nadsyłać do połowy października (15.10). Zwycięzcy zostaną przedstawieni podczas finałowej gali w styczniu, kiedy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.

Zgłoszenia oceni Kapituła, złożona z popularyzatorów nauki, przedstawicieli środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu Nauka w Polsce.

Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie osobie, zespołowi albo instytucji, która promuje naukę wyjątkowo twórczo i skutecznie.

Przyznane też będą nagrody w kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.

W kategorii Naukowiec - która od lat cieszy się w konkursie największą popularnością - rywalizować mogą osoby co najmniej ze stopniem doktora, będące np. pracownikami naukowymi albo nauczycielami akademickimi. Jak zwykle w tej kategorii przyjmowane będą zgłoszenia naukowców, którzy popularyzują naukę wśród osób niezwiązanych z ich dziedziną.

Z kolei w kategorii Animator mogą się zgłaszać osoby nie mające stopnia doktora. Do rywalizacji w tej kategorii zaproszeni są więc m.in. studenci, doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni czy osoby niezwiązane z instytucjami naukowymi.

W kategorii Zespół szansę na tytuł Popularyzatora Nauki zyskają grupy osób wspólnie popularyzujących naukę, które niekoniecznie identyfikują się z jedną, określoną placówką. Mogą to być np. osoby realizujące wspólnie projekty popularnonaukowe albo zespoły działające ponad granicami administracyjnymi instytucji naukowych. Mogą to być również koła naukowe albo grupy znajomych czy internautów, wspólnie promujących naukę.

Kategoria Instytucja powstała z myślą o instytucjach naukowych, pozanaukowych oraz przedsiębiorstwach. Dzięki niej osiągnięciami w promocji nauki będą mogły się pochwalić np. instytuty badawcze, jednostki uczelni, konsorcja, organizacje pozarządowe, centra nauki czy prywatne firmy.

O nagrodę w kategorii Media mogą z kolei zawalczyć dziennikarze, media czy redakcje. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fanpejdżów i stron internetowych.

Konkurs Popularyzator Nauki ma długą tradycję. Od 2005 r. przyznano w nim ponad 70 nagród i ponad 40 wyróżnień.

"Nagrodziliśmy dotychczas wielu znakomitych popularyzatorów nauki - badaczy, dziennikarzy i całych instytucji badawczych, wybranych przez Kapitułę konkursu w toku bardzo skrupulatnych debat. Nowo wprowadzoną zmianą w regulaminie konkursu jest możliwość zgłaszania kandydatów, którzy byli już w przeszłości laureatami konkursu. Uznaliśmy bowiem, ze wielu z nich mogło wypracować nowy dorobek popularyzatorski, zasługujący na ponowne wyróżnienie" - mówi prof. Kleiber.

Laureaci konkursu, którzy zechcą w nim wziąć ponowny udział, muszą jednak spełnić warunek: zgłoszone działania popularyzatorskie nie mogą być związane z przyznaną już wcześniej nagrodą. Innymi słowy: należy opisać jedynie aktywność popularyzatorską, realizowaną już po uzyskaniu tytułu Popularyzatora Nauki.

Kandydaci do konkursu mogą się zgłaszać sami (lub mogą być zgłaszani przez osobę trzecią, za zgodą zgłaszanego), a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem przedstawicieli. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja PAP - Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób. Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, dziennikarz Tomasz Rożek, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

(Formularz można znaleźć na stronie http://www.naukawpolsce.pap.pl/popularyzator-nauki/, pliki niezbędne do zgłoszenia do konkursu znajdują się również pod tekstem w formie załączników. Ewentualne pytania związane z konkursem można kierować na adres: popularyzator@pap.pl). 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023