„Autystyczne” lisy garną się do ludzi

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

U przyjaznych wobec ludzi lisów, oprócz genów typowych dla udomowionych psów, występuje gen związany z autyzmem u ludzi – informuje „Nature”.

W roku 1959 radzieccy naukowcy zaczęli hodować lisy (Vulpes vulpes) przyjazne wobec ludzi. Później rozpoczęto także hodowlę odmiany cechującej się agresywnością.

Chcąc zrozumieć, jakie geny odpowiadają za różne zachowania społeczne, Anna Kukekova z University of Illinois Urbana-Champaign (USA), Guojie Zhang z University of Copenhagen (Dania) oraz ich koledzy porównali typowy genom lisa z genomem rosyjskich odmian. Znaleźli różnice w 103 regionach - w tym także mających związek z udomowieniem psów.

W jednym z tych regionów obecny jest gen SorCS1. U ludzi jego odmiany związane są z autyzmem i chorobą Alzheimera. Natomiast w przypadku lisów – zależnie od wariantu – zwierzę jest łagodne lub agresywne.

Zdaniem autorów lis może być dobrym modelem pozwalającym zrozumieć genetyczne podstawy zachowań.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera