Uczelnie i instytucje

Poznań/ 3 dyscypliny prowadzone na UPP w szanghajskim rankingu dziedzinowym

Ilustr. Fotolia
Ilustr. Fotolia

3 dyscypliny naukowe prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu znalazły się w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzinowym - Shanghai Ranking`s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

Shanghai Ranking`s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni, ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych. Znajdują się wśród nich nauki przyrodnicze, ścisłe, społeczne, ekonomiczne oraz medyczne i techniczne.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik, w najnowszym zestawieniu dziedzinowym Shanghai Ranking`s Global Ranking of Academic Subjects 2018 znalazły się aż 3 dyscypliny naukowe prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

„Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uplasował się w dziedzinie Food Science & Technology na miejscu 151-200 z wynikiem 41,6 pkt., w dziedzinie Veterinary Sciences - 201-300 uzyskując 23 pkt. oraz w dziedzinie Agricultural Sciences – 301-400 z 42,7 punktami - jako najlepsza uczelnia z Polski” – tłumaczyła Cieślik.

„Parametry wpływające na pozycję uczelni to liczba publikacji naukowych oraz ich cytowań w danej dziedzinie, procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach, liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych i referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych, oraz liczba pracowników, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w określonej dziedzinie” – dodała.

Zdaniem prof. dr. hab. Krzysztofa Szoszkiewicza, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UPP, zajmowane pozycje w rankingu są potwierdzeniem wysokiej jakości badań naukowych prowadzonych na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

„Stawiamy na rozwój badań naukowych, o czym świadczyć może min. liczba 2,5 tys. publikacji w roku 2017, z czego 571 artykułów w czasopismach funkcjonujących w międzynarodowym obiegu naukowym (posiadające tzw. Impact Factor). Ponadto na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu tylko w roku 2017 realizowanych było aż 11 grantów europejskich (Horyzont 2020, 7. Program Ramowy, Polsko-Norweska Współpraca Badawcza) oraz 81 grantów z Narodowego Centrum Nauki NCN, 17 projektów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju NCBR, a także wiele projektów z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – wskazał Szoszkiewicz.

Prorektor podkreślił, że dużym sukcesem uczelni było również pozyskanie sześciu projektów badawczych realizowanych w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG.

Jak przypomniała Cieślik, także w polskich zestawieniach UPP zajmuje wysokie pozycje; w tegorocznym Rankingu Perspektyw, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu po raz kolejny został uznany najlepszą uczelnią rolniczą w Polsce.

Całościowy prestiżowy ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, zostanie opublikowany w połowie sierpnia.

PAP – Nauka w Polsce

autor: Anna Jowsa

ajw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera