Szczecin/ W piątek obserwacje zaćmienia Księżyca na Wałach Chrobrego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wspólne obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca przygotowuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zjawisko będzie można zobaczyć w piątek m.in. przez największy amatorski teleskop w Polsce.

"Tegoroczne zaćmienie będzie najdłuższe w tym stuleciu, a Księżyc będzie wschodził już w fazie zaćmienia całkowitego. Chcemy zaprosić mieszkańców Szczecina do oglądania tego spektakularnego zjawiska z tarasu Wałów Chrobrego" – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Jak podkreślił, dodatkowym efektem będzie barwa Księżyca.

"Nasz satelita podczas wschodu jest bardzo zaczerwieniony, z uwagi na wpływ atmosfery. W fazie zaćmienia całkowitego, ta czerwień będzie jeszcze bardziej intensywna" – wyjaśnił Biskupski. Dodał, że w piątek na nocnym niebie będzie można podziwiać także inne zjawiska.

"To będzie okazja do obserwacji Marsa, który będąc w tzw. opozycji, jest najbliżej Ziemi od 15 lat. Przy sprzyjających warunkach widoczne będą też Wenus, Jowisz, Saturn, jaśniejsze gromady gwiazd i mgławic" – zaznaczył Biskupski.

Jak zapewniają organizatorzy, uczestnicy będą mogli spojrzeć w niebo m.in. przez największy amatorski teleskop w Polsce – "Sowę", o średnicy 60 cm i wysokości 2 m.

Obserwacje rozpoczną się w piątek o godz. 21 na Wałach Chrobrego.

Zaćmienie Księżyca następuje, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce, oraz wejdzie w cień Ziemi.

Tegoroczne zaćmienie potrwa niemal 1 godzinę i 45 minut. Następne takie równie długie zjawisko będzie można zaobserwować w 2123 r. 

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Sędziny, 21.02.2025. Niezidentyfikowany obiekt, najprawdopodobniej zbiornik rakiety Falcon 9 na miejscu znalezienia w lesie w miejscowości Sędziny w pow. Szamotulskim, 21. bm. W środę 19 bm. przed godziną piątą rano w niekontrolowany sposób w atmosferę nad Polską wszedł człon rakiety Falcon 9 R/B firmy SpaceX, co zostało potwierdzone przez Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Człon rakiety o masie ok. 4 ton pochodził z misji SpaceX Starlink Group 11-4, która 1 lutego wystartowała z bazy lotniczej w Kalifornii. (jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt; najprawdopodobniej fragmenty rakiety

  • Fot. Adobe Stock

    Prezes Scanway: powracająca rakieta kosmiczna powinna spłonąć w atmosferze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera