Nauka dla Społeczeństwa

02.06.2023
PL EN
06.07.2018 aktualizacja 13.07.2018

Projekt przydomowej turbiny wiatrowej studentów z PŁ najlepszy w międzynarodowym konkursie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Projekt przydomowej turbiny wiatrowej studentów z Politechniki Łódzkiej po raz trzeci okazał się najlepszy w międzynarodowym konkursie International Small Wind Turbine Contest 2018.

W tegorocznej edycji konkursu na projekt przydomowej turbiny wiatrowej, organizowanego przez NHL University of Applied Sciences w holenderskim Leeuwarden, wzięło udział 10 studenckich zespołów z Europy, Kanady i Egiptu. Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej po raz pierwszy zaprezentowała dwie turbiny - jedną o poziomej, a drugą o pionowej osi obrotu. Studenci wprowadzili także zmiany konstrukcyjne w porównaniu z poprzednimi projektami.

„Zmieniliśmy profile aerodynamiczne łopat turbiny o poziomej osi obrotu, których testowaliśmy kilka wersji. Zaprezentowaliśmy także wykonany przez nas system przełączania cewek w generatorze, a w czasie konkursu korzystaliśmy z autorskiego systemu sterowania z panelem dotykowym” - opowiada Katarzyna Telega z zespołu GUST.

Podczas konkursu wszystkie ekipy testowały swoje turbiny w tunelu aerodynamicznym i nie mają możliwości śledzenia wyników konkurentów. Po serii prób działania urządzeń każda drużyna prezentowała swoje projekty na sesji posterowej – to również było oceniane.

Studenci zapowiadają kolejne ulepszenia swoich projektów turbiny wiatrowej. Obok przyszłorocznej edycji International Small Wind Turbine Contest, będą starali się o udział w prestiżowym konkursie turbin Collegiate Wind Competition organizowanym za dwa lata przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Zespół GUST (Generative Urban Small Turbine) działa od 2015 r. w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ.

Skupia studentów z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Zarządzania i Inżynieria Produkcji oraz International Faculty of Engineering.

Projekt jest współfinansowany ze środków przyznanych przez MNiSW, w ramach programu "Najlepsi z Najlepszych! 2.0". 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023