Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
18.06.2018 aktualizacja 18.06.2018

Olsztyn/ 23 czerwca naukowy piknik rodzinny "Nauka to też sztuka"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do zbudowania neuronów, obserwowania sztucznego serca albo stworzenia molekularnych pereł będą namawiać naukowcy Polskiej Akademii Nauk na naukowym pikniku rodzinnym w Olsztynie. Impreza pod nazwą "Nauka to też sztuka" odbędzie się 23 czerwca na starym mieście.

To już czwarta edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

"Popularnonaukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu"- podała PAP Iwona Kieda z biura promocji Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Dodała, że w tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji, niż do tej pory.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Odwiedzający będą mogli m.in sprawdzić, jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzą też w głąb naszych jezior i zbadają żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryją skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzą im sekrety promieniowania kosmicznego.

Goście pikniku dowiedzą się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektują molekularne perły i pobawią się figurami Chladniego. Przyjrzą się z bliska różnego rodzaju protezom - sztucznym komorom i zastawkom – niezbędnym przy niektórych chorobach serca. Dowiedzą się też, jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki, np. z dodatkiem liofilizowanych owoców, i wcielą w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022