Olsztyn/ 23 czerwca naukowy piknik rodzinny "Nauka to też sztuka"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do zbudowania neuronów, obserwowania sztucznego serca albo stworzenia molekularnych pereł będą namawiać naukowcy Polskiej Akademii Nauk na naukowym pikniku rodzinnym w Olsztynie. Impreza pod nazwą "Nauka to też sztuka" odbędzie się 23 czerwca na starym mieście.

To już czwarta edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

"Popularnonaukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu"- podała PAP Iwona Kieda z biura promocji Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Dodała, że w tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji, niż do tej pory.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Odwiedzający będą mogli m.in sprawdzić, jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzą też w głąb naszych jezior i zbadają żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryją skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzą im sekrety promieniowania kosmicznego.

Goście pikniku dowiedzą się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektują molekularne perły i pobawią się figurami Chladniego. Przyjrzą się z bliska różnego rodzaju protezom - sztucznym komorom i zastawkom – niezbędnym przy niektórych chorobach serca. Dowiedzą się też, jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki, np. z dodatkiem liofilizowanych owoców, i wcielą w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera