Działający prototyp francuskiego sztucznego serca ma, według jego
twórców, działać niemal równie dobrze jak prawdziwe serce.
Opracowane przez zespół profesora Alaina Carpentiera oraz firmę Carmat po 15 latach badań sztuczne serce dzięki elektronicznym czujnikom dostosowuje przepływ krwi do potrzeb biorcy, zaś specjalna powłoka z tkanki zapobiega odrzuceniu sztucznego narządu przez układ odpornościowy i tworzeniu się zakrzepów. Niestety, słabym punktem takiego serca jest zasilanie - baterię trzeba ładować co 5 do 16 godzin.
Na razie twórcy serca czekają na decyzję francuskich władz o ewentualnym dopuszczeniu sztucznego serca do prób klinicznych. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.