Uczelnie i instytucje

Nowy kierunek na Politechnice Lubelskiej - robotyzacja procesów wytwórczych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studia inżynierskie na kierunku robotyzacja procesów wytwórczych uruchamia Politechnika Lubelska. Studenci będą się uczyć efektywnie wykorzystywać komputery i roboty przemysłowe oraz je programować.

Robotyzacja procesów wytwórczych to studia I stopnia na Wydziale Mechanicznym, na których nauka trwa 3,5 roku. Kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera – poinformowała uczelnia w komunikacie prasowym.

„Dzisiaj w wielu miejscach pracy roboty przemysłowe przestały być alternatywą dla człowieka - stały się niezastąpione. Na przykład w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym zasadą jest brak dostępu człowieka do produktu, wszystkie operacje wykonywane są automatycznie przez maszyny” – mówi cytowany komunikacie dr inż. Radosław Cechowicz z Katedry Automatyzacji Politechniki Lubelskiej.

Absolwenci nowego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w wielu gałęziach gospodarki, w których istnieje potrzeba automatyzacji i robotyzacji, m.in. w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym, spożywczym.

Ponad połowa zajęć na nowym kierunku to laboratoria i projekty, w czasie których studenci będą się uczyć programowania robotów, sterowników i komputerów przemysłowych (w tym PLC i mikrosterowników), podstaw projektowania mechanizmów i całych procesów wytwórczych oraz bezpieczeństwa przemysłowego.

Dzięki temu mają umieć dostosować proces produkcji do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa i zamówień klientów, w tym do realizacji indywidualnych, spersonalizowanych zamówień typowych dla ery handlu internetowego.

„Zdobytą wiedzę i umiejętności studenci będą mogli wykorzystać podczas innowacyjnych, trwających przez cały rok akademicki, zintegrowanych zajęć projektowych. Będą one polegały na rozwiązaniu konkretnego problemu robotyzacji procesu wytwórczego, zaczynając od pomysłu, poprzez projekt i opracowanie dokumentacji, a na wykonaniu i sprawdzeniu poprawności działania systemu kończąc” – podkreślił dr inż. Jarosław Zubrzycki z Instytutu Technologicznych Systemów Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Na Politechnice Lubelskiej od 21 maja trwa elektroniczna rekrutacja na studia. Uczelnia oferuje studia na 20 kierunkach, przygotowała w sumie 4080 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

W tym roku Politechnika Lubelska świętuje 65-lecie istnienia. Obecnie na sześciu wydziałach studiuje tu ponad 8 tys. osób. Uczelnia zatrudnia 1100 osób, w tym 570 pracowników naukowych. 

PAP - Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

ren/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera