Setki zdjęć, mapy, plany obozu i inne pamiątki można oglądać w
Koninie na wystawie "Obóz jeńców i internowanych pod Strzałkowem"
(Wielkopolska). Ekspozycja będzie czynna do 28 listopada.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia map granicy prusko-rosyjskiej, słupa granicznego między Strzałkowem a Słupcą, planów obozu, cmentarza obozowego. Są też czarno-białe i w kolorze sepii fotografie orkiestry obozowej, baraków, piekarni, szpitala, kuchni obozowej i kaplicy dla wyznawców religii rzymsko-katolickiej.
W dziale "Koniec wielkiej wojny 1918 r." znalazły się m.in. zdjęcia żołnierzy armii bolszewickiej, jeńców i rodzin oraz różne pisma i dokumenty.
Ekspozycje zorganizowała Biblioteka Publiczna w Koninie z Muzeum Regionalnym w Słupcy oraz Stowarzyszeniem Współpracy Polska- Wschód. Według organizatorów wystawa jest pierwszą próbą zobrazowania za pomocą materiałów archiwalnych oraz fotografii, bolesnej historii miejsca i wydarzeń, które rozegrały się w rejonie Słupcy i Strzałkowa, w latach 1914-1918 i 1919-1924.
Władze polskie rozpoczęły likwidację obozu po zakończeniu wojny. Zostały one jednak przerwane; do Strzałkowa zaczęli napływać jeńcy z wojny polsko-bolszewickiej oraz z walk o Galicję Wschodnią. Pod koniec 1921 r. w obozie przebywało około 6,5 tysiąca internowanych. Ostateczna likwidacja tego miejsca nastąpiła dopiero w końcu sierpnia 1924 r. - informują organizatorzy ekspozycji. ZAK
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.